Akut Bronşiyolit

-->

Akut :

Bronşiyolit, iki yaşından küçük çocuklarda sıklıkla viral ajanların neden olduğu, hışıltı, hızlı solunum ve göğüste çekilmeler ile karakterize, bronşiyol adı verilen küçük çaplı hava yollarının iltihabı sonucu oluşan klinik bir tablodur.

Risk faktörleri: Bronşiyolit kış aylarında daha sık görülür. Daha çok bir yaş altında

olmak üzere özellikle kalabalık yaşam koşulları olan, sigara dumanına maruz kalan

ve anne sütü almayan erkek bebeklerde daha sık görülür.

Belirti ve bulgular:

İlk bulgular nezle şeklindedir, ardından bir-iki gün içerisinde öksürük, hışıltılı solunum, solunum sayısında artış ve göğüste çekilmeler oluşur. Huzursuzluk, beslenme güçlüğü ve kusma gözlenebilir.

Vücut ısısı normal olabileceği gibi yüksek ateş de görülebilir. Solunum zorluğu ve morarma görülebilir.

Tanı:

Doktor tarafından değerlendirilen bebeklere fizik muayene bulguları ile tanı konulur. Tam kan sayımı ve akciğer grafisi tanıya yardımcıdır. Bulgular ışığında hastalığın şiddeti (hafif, orta, ağır) derecelendirilir.

Tedavi:

Hastalar hastalığın ağırlığına göre evde veya hastanede tedavi edilirler. Akut bronşiyolitin tedavisinde antibiyotikler, öksürük kesiciler, balgam söktürücüler ve buhar tedavisinin yeri yoktur. Hafif derecede bronşiyoliti olan bebeklerin tedavisi evde yapılabilir. Anneye beslenmenin devam ettirilmesinin önemi anlatılır ve solunum sıkıntısı bulguları öğretilerek, bu bulguların varlığında bebeği hemen kontrole getirmesi söylenir, değilse 2 gün sonra kontrole çağırılırak iyileşinceye kadar bebek yakın takip edilir.

Orta derecede bronşiyoliti olan bebekler klinikte ayaktan izlenebilir, yukarı daki önerilerle birlikte doktor faydalandığını düşünüyorsa hastaya evde kullanması için hava yollarını açan ilaçları (salbutamol) tavsiye edebilir.

Hastaneye yatırılması gereken, ağır derecede hastalığı olan bebeklerde tedavi destekleyici olup oksijen ihtiyacının karşılanması, beslenme ve sıvı ihtiyacının sağlanması ve hastanın oluşabilecek kalp ve solunum yetmezliği açısından yakından izlenmesini içerir.

Seyir:

Genellikle bronşiyolitli çocuk hastalığı hafif veya orta şiddette geçirir. Hastalık belirtileri 2-3 günde artar, 7-10 gün içerisinde giderek azalır, öksürük ve hışıltı azalarak haftalarca devam edebilir. Altta yatan kalp-akciğer hastalığı olanlarda, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda ve zamanından önce doğan bebeklerde bronşiyolit daha ağır seyreder ve hayatı tehdit edici olabilir.

Bronşiyolitler sonrası tekrarlayan hışıltı atakları görülebilir, bu hastalar genellikle

solunum yolları doğuştan dar olan, ailede astım ve alerji öyküsü olan ve evde sigara

içilen bebeklerdir. Üçten fazla bronşiyolit atağı, çocukta ve ailede alerji-astım

öyküsü varsa hasta astım yönünden değerlendirilmelidir.

,

Bir önceki sağlık makalemiz Apandisit (Akut apandisit) sizler için ayrıca apandektomi, apandisit ve apandisit nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*