Alerjik Göz Hastalıkları (Konjunktivit)

-->

Alerjik göz hastalıkları () :

Göz küresinin dışını ve göz kapaklarının iç kısmını döşeyen konjunktivanın alerjik kökenli iltihabi hastalıklarını kapsayan bir konjunktivit grubudur.

En sık görülen şekilleri mevsimsel ve yıl boyu devam eden alerjik konjunktivitlerdir.

Hastanın görmesini bozmayan,ancak işgücü kaybına yol açan bu tür alerjik

konjunktivitlerin yanısıra, daha karmaşık oluşum mekanizmasına sahip olan, daha

seyrek görülen, bununla birlikte hastanın görmesini ve göz küresinin ön yapısını bozabilen

vernal konjunktivit () ve gibi alerjik

göz hastalıkları da bulunmaktadır.

Yaş: Hem çocukluk hem de erişkin yaşlarında görülebilir.

Cinsiyet: Genel olarak her iki cinsiyette de eşit olarak görülmektedir. Vernal konjunktivit

(bahar nezlesi) ergenliğe kadar erkeklerde daha sık, daha sonra her iki cinste eşit olarak görülür.

Risk faktörleri: Alerjik konjunktivitli hastaların önemli bir kısmında alerjik hastalıklara

eğilim hazırlayan atopik bünye özellikleri vardır. Alerjik sorunu olan hastaların ailelerinde

de diğer sistemik alerjik sorunlara, örneğin astım,ürtiker ve alerjik nezle öykülerine

sıkça rastlanır. Mevsimlere göre havada miktarları artan polenler,ev tozu akarları, hayvan tüyleri, evlerde bulunan küf ve mantarlar, hamamböcekleri başta olmak üzere pek çok alerjen sorunların tetikleyicisi olmaktadır.

Belirti ve bulgular: Alerjik konjunktivitlerin en önemli belirtisi gözde kaşıntıdır.

Mevsimsel alerjik konjunktivit ve vernal konjunktivitte kaşıntı şiddetlidir. Kaşıntı ile birlikte gözlerde sulanma, kızarma ve ağır konjunktivitilerde batma ve ağrı görülür.Vernal ve atopik keratokonjunktivitlerde kornea tabakasının tutulumu nedeniyle hastanın görmesi azalabilir. Yine bu tür konjunktivitlerde koyu kıvamlı ve yapışkan bir salgı görülebilir. Ağır göz alerjilerinde göz kapaklarının derisinde kalınlaşmalar, ekzemayı andıran değişiklikler gözlenebilir. Bahar nezlesi olan çocuklarda göz kapakları iltihaba bağlı olarak hafif bir düşüklük gösterir ve bu nedenle hasta uykulu görünümdedir.

Tanı: Alerjik konjunktivitlerin tanısında hastanın klinik bulguları ve aile öyküsü

önemlidir. Mevsimsel alerjik konjunktivitler yıl içinde belirli dönemlerde ve atmosferdeki

alerjen miktarları ile ilgi gösterirken,yıl boyu görülen alerjik konjunktivitler de zaman zaman mevsimsel alevlenmeler gösterebilir. Hastadaki atopi öyküsü, kanda alerji ile ilgili bazı maddelerin yükselmesi (IgE gibi) ve alerjenlerle ilgili olarak deri testlerinin pozitif oluşu tanıyı destekler. Kapsamlı bir göz muayenesi pek çok hastada tanı konması için yeterli olmaktadır. Bazı bulgular, örneğin bahar nezlesi olan hastalarda üst göz kapağı içinde kaldırım taşı manzarası, klinik tanı için çok yardımcıdır.

Tedavi: Alerjik konjunktivitlerin tedavisinde göz damlaları kullanılmaktadır. Hastaların alerjenlerden uzak tutulması, çevrenin ve yaşam ortamlarının alerjenlerden (örneğin, ev tozu akarları, hayvan tüyleri ve küşerden) temizlenmesi ve bazı durumlarda soğuk kompresler ilaçlarla yapılan tedaviye eklenebilir. Hastanın görmesini tehdit etmeyen

hafif alerjik konjunktivitlerde kortizonlu damlalardan, bu ilaçların katarakt ve glokom gibi potansiyel komplikasyonları nedeniyle, kaçınılmalıdır. Vernal konjunktivit ve atopik keratokonjunktivit gibi ağır seyirli alerjilerde mutlak hekim kontrolü altında bağışıklık sistemini lokal olarak etkileyerek alerjik reaksiyonu azaltan ilaçlara başvurulabilir. Şiddetli göz alerjilerinde,özellikle hastada diğer alerjik hastalıklar da varsa, bu hastalıklarla ilgilenen bir hekimle işbirliği yapılması yarar sağlar.

Seyir: Mevsimsel ve yıl boyu devam eden alerjik konjunktivitler tedavi ile kontrol altına alınabilirler ve görme açısından ciddi bir kayba yol açmazlar. Bahar nezlesi çoğunlukla 20 yaştan sonra hafifleyerek kaybolan bir hastalıktır. Atopik keratokonjunktivit daha müzmin seyirli bir hastalık olup, sürekliliği nedeniyle hastanın belirli aralıklarla tıbbi kontrolünü gerektirir.


Saman nezlesi , bahar nezlesi,alerji çeşitleri

Bir önceki sağlık makalemiz Alerji Çeşitleri Nelerdir sizler için ayrıca alerji, alerji çeşitleri ve alerji nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*