Burun Kanaması Nasıl Geçer?

Burun Kanaması Nasıl Geçer?

Burun yüzümüzün dış yüzeyinde olduğu için çok farklı olay ve darbelere maruz kalabilmektedir. Burundan oldukça fazla damar geçmektedir. Bu nedenle burun olumsuz havalardan ve travma olaylarından etkilenmektedir.

Dikkat ederseniz burun kanaması gençlerde ve çocuklarda daha çok görülmektedir. Çünkü soludukları havanın kuru olduğu için meydana gelen mukozal yaralar, üst solunum yolları enfeksiyonu ve alerjik durumlar, burun kurcalamadan doğan küçük travmalar gibi sebeplerden burun kanaması ortaya çıkmaktadır.

Şimdi size burun kanaması nasıl geçer sorusuna cevap olacak  bazı doktorların verdiği öneri ve tavsiyeleri aktaracağım.

Burun Kanamasında Yapılan Yanlışlar

Burun kanaması yaşandığı anda eski zamanlardan beri bilinen başı geriye atmak, enseye su tutmak, buruna peçete sokmak toplumda bilinen doğru olarak bilinen ama önemli sonuçları olan yanlışlardandır. Çünkü başı geriye atma gibi yararsız uygulama geniz boşluna kan dolmasına neden olmaktadır.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Tüm bunların yerine, burnumuzun yumuşak kısmı iki parmağımızın arasında sıkıştırılır ve oturur pozisyonda baş öne eğdirilerek 10 dk kadar beklenmelidir. Yanağa veya buruna buz poşeti koymak da damarlarda büzülme yapacağı için kan akışını da yavaşlatacaktır.

Bu uygulamalardan sonra burun kanması durmuş ise kesinlikle sümkürme yapılmamalıdır. Baş hizasını kalp seviyesinden yukarda tutarak dinlenmesi sağlanmalıdır.

Burun kanaması tansiyon ile alakalı ise ilk önce yüksek tansiyon düşürülmelidir. Hatta gerekirse doktora gidilmelidir. Yolculuk ve bekleme süresincede baş önde eğik olmalıdır. Kan kesinlikle yutulmamalıdır. Aksi takdirde midenin bulanmasına neden olur ve kusma isteği uyanır, tansiyon tekrar yükselir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar