Churg Strauss Sendromu Nedir?

-->

?

Küçük-orta çaplı damarların vasküliti (damar yangısı) olarak bilinen bir hastalıktır.

Yaş: Ortalama hastalık başlangıç yaşı 45’tir.

Cinsiyet: Erkeklerde kadınlara göre iki kat daha sık görülür.

Görülme sıklığı: nadir görülen bir hastalıktır, görülme sıklı­ğı milyonda 3-10 kişi arasındadır.

Risk faktörleri: Churg Strauss sendromu olan hastaların bünyeleri alerjiktir. Bu has­taların öykülerinde astım, alerjik rinit ve benzeri durumlar sıklıkla mevcuttur.

Belirti ve bulgular:

Churg Strauss sendromu hemen her zaman astımla birlikte görü­lür. Hastalar, Churg Strauss sendromu tanı­sı almadan önceki 3-7 yıllık dönemde aler­jik rinit (burun akıntısı, hapşırma ve benze­ri bulgular) ve gibi alerjik özelliklerin hakim olduğu bir dönem tanımlarlar.

As­tım, ChurgStrauss sendromunun diğer da­mar iltihabıyla giden hastalıklardan ayrımında önemli bir bulgudur. Diğer belirti ve bulgular, etkilenen doku ve organ sistemi­ne göre kendini gösterir. Deri döküntüleri, sinirleri besleyen damarların zedelenmesi­ne bağlı kol ve bacaklarda kuvvet kaybı, uyuşma ve karıncalanma sık görülen belirti ve bulgulardır. Mide, bağırsak sisteminin etkilenmesine bağlı; karın ağrısı, ishal ve kanama gelişebilir. Kalp tutulumu, hastalı­ğın seyrini belirlemede en önemli organ­dır. Kalp yetmezliği, koroner (kalp kasları­nı besleyen damarlar) damar tutulumuna bağlı kalp krizi görülebilir. İdrarda kan gö­rülmesi, tetkiklerde idrardan protein kaça­ğı böbrek tutulumunun göstergeleridir. Gözün ön ve arka tabakası bu hastalıktan etkilenebilir.

Tanı:

Bahsedilen klinik özelliklerle birlikte, kanın şekilli elemanlarından biri olan eozinofillerin bu hastalıkta artmış olması önem­li bir bulgudur. Akciğer grafisinde, akciğer dokusunun tutulumu ile uyumlu bulgular görülebilir. Etkilenen dokulardan alınan biyopside; damar dışında dokuda eozinofil bi­rikintileri ve vaskülit varlığı tanı koydurucudur.

Tedavi:

Hastanın kliniğine göre bağışıklık sistemi üzerinde etkili ilaçlarla tedavi edi­lir.

Seyir:

Tutulan organların hayati organlar olup olmamasına göre değişir. Bir yılda %90, üç yılda %76 sağ kalım bildirilmekte­dir.

Bir önceki sağlık makalemiz Çocuklarda Ayrılık Kaygısı sizler için ayrıca ayrılık kaygısı belirtileri, Ayrılık kaygısı hastalığı ve ayrılık kaygısı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:churg straaus tedavisi,cölstrauz hastaligi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*