Fizyolojik Sarılık

-->

?

İndirek ; deri altı yağ dokusuna yerleşerek bebeğin renginin sarı olmasına neden olur. yenidoğan bebekler için normal bir durumdur. Zamanında doğan bebeklerin %60’ında fizyolojik sarılık görülür. Bebekte gözle görülebilen sarılık olduğunda kan bilirubin düzeyi en az 5-7 mg/dl düzeyinde demektir.

 

Fizyolojik sarılık iki fazda oluşur. Birinci fazda 3-5 gün arasında bilirubin düzeyleri en yüksek noktaya ulaşır. İkinci dönemde başta bilirubin düzeylerinde fazla değişme görülmez, ancak sonra bir iki hafta arasında bir sürede yavaşça düşer. Fizyolojik sarılık tedavi gerektirmez. Ancak prematüre bebeklerde zamanında doğmuş bebeklerden farklı olarak fizyolojik düzeylerde de sarılık tedavi gerektirebilir. Bu tip sarılık olduğunda normalde beklenen sarılığın on gün içinde kaybolması, yükselme değerinin fazla olmaması beklenir. Ancak bilirubin düzeyi beklenen değerlerin üzerine çıkarsa hiperbilirubinemi () denir ve tedavisi gerekir.

 

Bir önceki sağlık makalemiz Fizyolojik Anemi sizler için ayrıca EPO, eritropoetin ve fizyolojik anemi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:fizyolojik sarılık nedir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*