Giardiazis

-->

Hastalığı Nedir?

Giardiyazis hastalığı Giardia Lamblia adlı tarafından meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır.

Yaş: Her yaşta görülür.

Cinsiyet: Her iki cinsiyette de eşittir.

Risk Faktörleri:

Hastalığın en önemli özelliklerinden birisi oldukça yaygın olmasıdır. Gelişmiş ülkelerde ve ülkemizde en sık rastlanan nedenlerinden birisidir. Parazit, hasta olan insanların veya hasta olmadan bu paraziti ince bağırsaklarında taşıyan insanların dışkılarından bulaşmaktadır.

Parazitin en önemli özelliği bağırsak dışındaki ortamlarda kist yapısına bürünerek uzun süre canlı kalabilmesidir. Bu nedenle insandan insana bulaşmanın en önemli yollan arasında; uygun olmayan suların (denetimsiz satılan sokak suları, kuyu suları, ruhsatsız sular gibi) tüketilmesi, yıkanmamış sebze ve meyvelerin tüketilmesi ve uygun olmayan şartlarda pişirilen yiyeceklerin tüketilmesi olarak sayılabilir.

 

Belirti ve Bulgular:

Hastalık en çok, sık seyahat edenlerde, çocuklarda, gençlerde ve uygun olmayan su veya yiyecek tüketen erişkinlerde görülmektedir. Hastalığın ortaya çıkması için geçen süre, hasta bir insanın dışkısının bulaştığı su veya yiyeceklerin alınmasını takiben yaklaşık 14 hafta kadardır. Bu süre sonunda vücuda alınan parazit kistleri açılıp çoğalır ve ince bağırsakların emilim yaptığı dokulardan beslenmeye başlarlar. Bu şekilde bu emilim bölgeleri kullanılamaz hale gelir ve bağırsaklardan emilmeyen şeker ve yağ asitleri gibi su tutucu maddelerin birikmesi ile dışkı kıvamı yumuşamaya başlar ve zaman ilerledikçe bu ishal halini alır.

Bazen bağırsaklarda bulunan parazitler hiç bir şikayete yol açmaz ve bulundukları insanda herhangi bir hastalık belirtisi vermezler. Bu insanlara “taşıyıcı” adı verilir. Hastalığın belirtileri arasında, karın ağrısı, ishal, karında şişkinlik, dışkının yağlı bir hal alması, dışkının köpüklü ve kötü kokulu olması sayılabilir. Hastalığın uzun süre mevcut olduğu kişilerde beslenme bozukluğu gelişeceği için zayıflama ve kilo alamama gibi şikayetler de ortaya çıkabilir.

 

Tanı:

Tanı için dışkının mikroskobik incelenmesi veya ince bağırsak biyopsisi gerekir.

 

Tedavi:

Belirtilerin olduğu ve parazitin gösterildiği bireylerde ise tedavide antibiyotikler ve parazit ilaçları kullanılmaktadır. Bu hastalıktan korunmak için öncelikle klorlu su içilmeli ve güvenilir kaynaklardan temin edilmiş olması gerekmektedir. Yiyeceklerin uygun pişirilmesi ve güvensiz yerlerden alınan yiyecekler ile beslenilmemesi en doğru korunma yöntemleridir.

Seyir:

Hastalık tedavi edildikten sonra tamamen iyileşir ancak korunma tedbirlerine uyulmaz ise her zaman tekrarlayabilir.

 

Bir önceki sağlık makalemiz Geriatri Ne Demek? sizler için ayrıca geriatri nedemek, geriatri nedir ve geriatrik değerlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*