Göz Kanlanması İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

-->

İnsan vücudunda, günlük yaşamın bıraktığı izlere rastlamak normaldir. Bu izler olumlu olacağı gibi olumsuz da olabilmektedir. Gündelik hayatın birçok alanında yıpranmalara maruz kalan vücut, çeşitli farklılıklar ve hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Bunlardan biri ise gözde yaşanan rahatsızlıklardır. Göz kızarması, , göz ağrıması olarak örneklendirilebilir. Genel olarak bu rahatsızlıkların başında gelmektedir. ile birlikte gözde ağrı, görme rahatsızlığı, kaşınma ve buna benzer rahatsızlıklar da baş gösterebilir. Ufak bir sıkıntıymış gibi görülen bu durum, önlem alınmadığı, tedavisi yapılmadığı takdirde ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Gözde oluşan kanlanmanın doktor eliyle tedavileri olduğu gibi doğal tedavileri de mevcuttur. Kanlanma rahatsızlığının başlangıcında bu doğal tedavilerin uygulanması, ciddi rahatsızlıkların önüne geçebilmektedir. Tedavileri sıralayacak olursak;

  • Soğuk su ile tedavi:

Öncelikle iki elin soğuk su ile ıslatılması gerek. Islatılan iki elin parmakları gözlere doğru silkelenmesi ve suyun göze temas etmesi sağlanmalı. Bu yöntem, evde yapılabilecek doğal tedavi yöntemidir. Alternatif olarak buz küplerinin havluya sarılarak göz üzerinde 10 dakika bekletilmesi de uygulanabilir. Ancak 10 dakikanın üzerinde ki uygulama, göz sağlığını olumsuz etkileyebilir.

  • Salatalık dilimleri ile tedavi:

Dilimlenmiş hâlde ki salatalık dilimleri gözlerin üzerine konularak gözde ki ağrı ve kanlanmanın önlenmesi sağlanabilir. Salatalığın soğutma etkisi olduğu için göz üzerinde de etkisini gösterecektir. Salatalık dilimleri soğuk su içerisinde 10 dakika bekletilip göz üzerinde kullanılabilir.

  • Ağlama ile tedavi:

Gözde biriken yabancı maddeler, zararlı maddeler ve göze hapsolmuş rahatsızlıklar ile mücadelede doğal tedavi yöntemi olarak ağlanabilir. Her ne kadar olumsuz bir durum olarak anılsa da, göz sağlığı açısından etkili olan bir durumdur. Gözyaşı ile birlikte vücudu rahatsız eden etmenlerden kurtulunabilir. Gözde oluşan kanlanma ve diğer pek çok rahatsızlık bu şekilde tedavi edilebilir.

  • Hint Yağı ile tedavi:

Göz rahatsızlıkları için pek çok göz damlası bulabilmek mümkün. Ancak bu göz damlalarının birçoğunun içerisinde bulunan Hint yağı ise en etkili doğal ilaçlardandır. Saf Hint yağının göze 1-2 damla damlatılması ile gözde ki rahatsızlık geçiştirilir. 5 gün süreyle uygulanması hâlinde rahatsızlık tamamen ortadan kalkabilir.

Bir önceki sağlık makalemiz Pitozis (Blefaropitozis – Göz kapağı düşüklüğü) sizler için ayrıca göz kapağı düşüklüğü, göz kapağı düşüklüğü nedir ve Pitozis ameliyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*