Kepeklenme Neden Olur?

-->

:

Kepeklenme Nedir, , Kepeklenme Tedavisi ?

Yaş: Ergenlikten sonra başlar.

Cinsiyet: Erkeklerde daha sık görülür.

Risk Faktörleri: Stres, yağlı cilt, Parkinson hastalığı, AIDS

Kepeklenme ya da dandruff oldukça sık görülen kronik (süreğen) bir saçlı deri hastalığıdır. Klinik olarak saçlı deride kuruluk ve kaşıntı ile karakterizedir. Bulaşıcı değildir fakat kimi zaman sürekli olabilir ve sosyal açıdan sorun yaratabilir. Yapılan araştırmalar maya benzeri bir mantar enfeksiyonunun (Malasezzia) bu duruma neden olduğunu veya bu durumu kötüleştirdiğini göstermiştir. Malasezzia sağlıklı erişkinlerin pek çoğunun saçlı derisinde bulunur. Ancak bazen saçlı deri tarafından salgılanan sebum (yağ) ile beslenerek kontrolden çıkan bir çoğalma gösterebilir. Bu da deride tahrişe ve deri değişimine neden olur.

Belirti ve bulgular:

En sık karşılaşılan belirti, saçlı deride ve omuzlarda izlenen beyaz, yağlı görünümdeki ince lerdir. Kaşıntı sıklıkla bu duruma eşlik eden bir bulgudur.

Benzer belirti ve bulgular saçlı deriyi tutan, kuru cilt, psoriazis (Sedef hastalığı), , mantar enfeksiyonu (tinea kapitis) gibi diğer deri hastalıklarında da görülebilir.

Tanı:

Belirti ve bulgular ile konulabilir.

Tedavi:

çözümü; hafif hastalarda sadece sık yıkama tedavi edici olabilir. Dirençli olgularda ise katran, salisilik asit, ketokonazol, selenyum sülfit içeren şampuanlar gerekebilir. Bu tedavilere yanıt alınamadığı durumlarda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Bazı saç ürünleri (jöle vb.) durumu kötüleştirebileceği için bunlardan uzak durulması uygun olacaktır.

Bir önceki sağlık makalemiz Kawasaki Hastalığı sizler için ayrıca anevrizma, Aspirin ve gama globülin hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*