Laringotrakeobronşit (Krup)

-->

() Hastalığı, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi :

mukozada (üst solunum yolunun iç yüzeyini döşeyen doku) ödem oluşması sonucunda üst solunum yolu tıkanıklığı tablosuyla kendini gösteren klinik tablodur. Daha önceleri, difteriye krup sendromu, diğerlerine ise () denilirken günümüzde buna benzer tabloların hepsine birden krup sendromu denilmektedir.

Yaş: Genellikle iki yaş civarında görülür.

 

Belirti ve Bulgular:

Bu tabloların ortak özelliği üst solunum yolu tıkanıklık bulguları (hırıltılı solunum, ses kısıklığı ve bazen havlar tarzda öksürük) ile karşımıza gelmesidir.

 

Krup sendromu denilince genellikle aşağıdaki klinik durumlar akla gelir:

  • Viral (virüslere bağlı oluşan) krup
  • Spazmodik (spazma neden olan)(tekrarlayıcı) krup
  • Bakteriyel trakeit (trakea yangısı)
  • Akut epiglotit

laringotrakeal enfeksiyonların %95’inden sorumludur. Etken genellikle parainfluenza virüsüdür. Yaşamın ikinci yılında en fazla görülür. Önce ateş, burun akıntısı ile başlar nefes verirken ötme, havlar tarzda öksürük ve ses kısıklığı olaya eklenir.

Tedavide antibiyotikler kullanılır. ’ta akşam çocuk yatarken herhangi bir şeyi yokken, gece aniden havlar tarzda öksürükle uyanır; nefes verirken ötme vardır. Ateş görülmez. Zaman zaman aynı durum yineleyebilir. Altta yatan alerjik yapının sorumlu olabileceği düşünülmektedir. Tedavide soğuk buhar ve steroidler mukozadaki ödemi çözme açısından yararlı olabilir.

 

Tanı:

Klinik tablo tipiktir. Çocukların boğazına bakarken, stres ve üst solunum yoluna temasın laringeal tıkanıklığı artırabileceği unutulmamalıdır. Kan tetkikleri normaldir. Belirgin solunum sıkıntısı varsa ve tamda şüphe varsa, radyolojik inceleme yapılabilir. Yumuşak doku yoğunluğunda çekilmiş yan boyun filmlerinde bu bölgede “kalem ucu görünümü” olarak adlandırılan daralma görülebilir. Kan oksijenlenmesine bakılabilir, ancak çocuk tedirgin oluyorsa, klinik takiple yetinmek en uygun yoldur.

 

Ayırıcı Tanı: Epiglottit, larinkste yabancı cisim, anjionörotik ödem, difteri.

 

Tedavi:

Olguların çoğu evde, bol sıvı, istirahat, ateş düşürücü, sakinleştirici ve buhar ile tedavi edilebilir. Solunum sıkıntısı halinde doktora başvurulması gerekmektedir. Solunum yetmezliği artıyorsa, tüp yardımıyla hava yolunun açılması gerekir.

 

Korunma: Yıllık influenza aşısı dışında etkin bir korunma yöntemi yoktur.

 


Bir önceki sağlık makalemiz Laringomalazi Tedavisi sizler için ayrıca basit konjenital laringeal stridor, bronkoskopi ve doğuştan laringeal stridor hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*