Liken Planus Hastalığı Nedir?

-->

Planus Hastalığı Nedir, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi :

(LP), deri ve mukozaları tutan, subakut veya süreğen bir deri hastalığıdır. Liken planusun nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte hücre aracılığı bağışıklık cevabı ile ilişkili olduğunu gösteren kanıtlar mevcuttur. Hastalık birkaç ay veya yıl sürer.

Yaş: Genellikle erişkinlerde(30-60 yaşlar), Kadınlarda daha sıktır.

 

Belirti ve Bulgular:

Lezyonlar genellikle çok kaşıntılı, morumsu renkte, küçük, üzeri düz, parlak, ayrı ayrı veya birbirleri ile birleşen köşeli kabarıklıklardan oluşur. Yaygın veya bir bölgeye sınırlı kalabilir ve kahverengi lekelerle iyileşir. Lezyonlar özellikle el ve ayak bilekleri, ön kol iç yüzleri, bel bölgesi, uylukların ve bacakların alt kısımlarında ve genital bölgede yerleşirler.

 

Kabarıklıkların üzerinde görülebilen çok ince, beyaz, ağ şeklinde çizgiler karakteristiktir. Bazen küçük travmalarla ve kaşıntı ile yenileri oluşabilir ve birleşebilirler. Olguların %50-70’inde ağız mukozası, dil, dudak, ve genital tutulum mevcuttur. Ağız içi yaraları genellikle belirtisizdir. Tek veya iki taraflı yanak mukozasında toplu iğne başı büyüklüğünde beyaz dantelimsi, ağ şeklinde görünüm oluştururlar. Bazı olgularda ağız içi yaralan ağrılı olan ülseratif forma dönüşebilir. Ağızda ülseratif olanlar yakından izlenmelidir. Tırnaklarda %10 oranında oluklanma, kenarlarında incelme, uzunlamasına katlantı gibi değişiklikler görülebilir.

 

Tedavi:

Like Planus’un spesifik bir tedavisi yoktur. Tedavi kaşıntının rahatlatılması ve döküntülerin görünümünü düzeltmeyi amaçlar. Antihistaminikler ve topikal kortizonlu ilaçlar başlıca tedavi seçenekleridir. Genellikle orta güçte topikal kortikosteroidler;bazılarında güçlü kortikosteroidler oklüzyonla ya da hastalıklı alana enjekte edilmek sureti ile uygulanabilir.

 

Güçlü kortikosteroidler tırnakların tedavisinde kullanılır. Şiddetli olgularda kortizon ağız yolu ile kullanılabilir. Akut, yaygın tipler ultraviyole ışınları ile () tedavi edilebilir. Ağız içindekiler genellikle tedavi gerektirmez ancak belirti varsa tedavi edilir.

 

Bir önceki sağlık makalemiz Lenfadenopatiler Hastalığı sizler için ayrıca beze büyümeleri, beze büyümesi ve Hodgkin hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*