Molluskum Kontagiozum

-->

Molluskum Kontagiozum,bir poxvirus tarafından ortaya çıkarılan, derinin iyi huylu bir hastalığıdır.

Belirti ve Bulgular:

Kuluçka süresi 2-7 haftadır, bazen 6 ay kadar uzun olabilir. Vücûtta yaygın, az sayıda, birbirinden ayrı, ciltten kabarık, papüler lezyonlardır. Bazı lezyonların orta kısmında umblikus (göbek) adı verilen çöküntüler bulunur. Sistemik belirti ve bulgu yoktur. Ekzemalı veya immün yetmezlikli hastalarda çok yaygın olabilir.

Epidemiyoloji ve Bulaşma:

Direk temas, cinsel temas veya havlu gibi bulaşık eşyalarla yayılır. Bulaştırma kapasitesi düşüktür, bulaştırma süresi bilinmemektedir.

Tanı:

 Genellikle lezyonların tipik görünümü ve sıkıldıkları zaman içlerinden süt rengi ve kıvamında sıvı gelmesi ile tanı konur.

Tedavi:

 Lezyonlar spontan olarak, iz bırakmadan iyileşir. Ancak kısa surede iyileşmeyen lezyonların yayılmasını ve başka kişilere bulaşmasını önlemek için, lokal anestezik kremler sürüldükten veya sıvı nitrojen uygulandıktan sonra içindeki sıvının çıkarılması önerilmektedir.

Korunma:

İzolasyon gerekli değildir. Açık lezyonlarda temas izolasyonu ile ilgili kurallara uyulması yararlı olur. Nadir görülen salgın durumlarında hastalarla direk vücut temasından kaçınmak ve hastaların havlu, çarşaf gibi vücuduyla temas eden eşyalarının başkaları tarafından kullanmasını engellemek gerekir.

Bir önceki sağlık makalemiz Myoklonus sizler için ayrıca myoklonus neden olur, myoklonus nedir ve myoklonus tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*