Myoklonus

Myoklonus ani, kısa süreli, şoka benzer istemsiz kas kasılmaları (pozitif myoklonus) ya da kas kasılmasında kısa süreli duraklamalardır (negatif myoklonus). En tanıdık myoklonus formu hıçkırıktır. Ayrıca uykuya dalarken ortaya sıçramalar da normal insanlarda görülen bir diğer fizyolojik myoklonus formudur.

Nedenleri:

Sağlıklı insanlarda ortaya çıkabilen fizyolojik myoklonus formlarının yanı sıra çok nadir kalıtsal hastalıklar (esansiyel myoklonus), daha sık olarak birtakım epilepsi (sara nöbeti) sendromları, metabolik bozukluklar, spinoserebellar ataksiler, bunamaya neden olan bazı hastalıklar, enfeksiyon hastalıklan, birtakım ilaçlar ve toksik maddeler, bazı gastrointestinal sistem hastalıklan, birtakım kanserler, travmalar ve kalp solunum durması nedenler arasında sayılabilir.

Myoklonus sinir sisteminin değişik seviyelerinden (beyin yüzeyi, beyin derin bölgeleri, beyinsapı, omurilik) kaynaklanabilir. Myoklonusun kaynağı EEG dahil birtakım elektrofizyolojik kayıtlarla anlaşılabilir ve bu bilgi myoklonusun nedeni ve tedavi planı açısından önemli bir değere sahiptir.

Tedavi:

 Altta yatan hastalığın tedavisinin yanı sıra myoklonus tedavisi belirtilerin azaltılmasına odaklanmalıdır. Birtakım hastalıklarda myoklonus hastanın yaşam kalitesini bozmaz ve bu nedenle tedaviyi gerektirmez.

Tedavide ilk seçenek klonazepamdır. Epilepsi (sara nöbeti) ilaçlarından biri olan sodyum valproat bir diğer tedavi seçeneğidir ve klonazepam ile birlikte kullanılabilir. Bunlar başarılı olmazsa benzer etki grubundaki diğer ilaçlar denenebilir. Bazı myoklonus formlarında (hemifasial spazm, spinal segmental myoklonus vb) botulinum toksininin lokal uygulamaları yararlı olabilir.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Myoklonus"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
sıdıka
Ziyaretçi

7.yıldır myoklonus hastasıyım birçok ünüversiteye gitmeme rağmen iyileşemedim ataklarımda birsüre sonra değişkenlik oluyor yani gittikçe ağırlaşıyor. Atak sonrası çok yorgun oluyorum artı eşim felçli eşime bakmak zorundayım. Bu hastalık hakkında bilgisi olan varsa lütfen bana yardımcı olurmusunuz