PDA Hastalığı Nedir?

-->

Patent Duktus Arteriyosus () Nedir

PDA; erken doğan bebekler hariç bütün do­ğuştan kalp hastalıklarının %5-10’nunda gö­rülür. Kızlarda daha sıktır (3/1). PDA erken doğan bebeklerin genel bir problemidir.

Belirti ve bulgular:

Duktus küçük olduğu zaman genellikle bulgu vermez. Geniş bir duktus akciğer enfeksiyonlarına ve kalp yetmezliğine sebep olur. Pulmoner hiper­tansiyon derecesi ile ilgili olarak siyanoz (morarma) ve aktivite azalması beklenir. Pulmoner vasküler hastalık gelişenlerde vücudun alt yarısında siyanoz saptanır.

Tanı: Ekokardiyografi gerekirse kalp kateterizasyonu ve anjiyokardiyografi ile konu­lur.

 

Tedavi:

  1. Tıbbi: Varsa kalp yetmezliği tedavi edilme­lidir. Pulmoner hipertansiyon yoksa egzer­siz kısıtlaması gerekmez. Enfektif ten korunma tedavisi önerilir.

Noncerrahi (ameliyatsız) Tedavi:

PDA’nın çeşitli aletler kullanılarak kateter yoluyla kapatılması mümkündür. Son yıllarda en çok tercih edilen yöntem duktusun “coil” (pıhtı) embolizasyon yöntemiyle kapa­tılmasıdır. Bu yöntemin avantajı genel anestezi ve göğüs kafesinin açılmasını gerektirmemesidir.

  1. Cerrahi Tedavi: PDA büyüklüğüne bakıl­maksızın kapatılmalıdır. Pulmoner damar hastalığı gelişenlerde duktus kesinlikle ka­patılmamalıdır. PDA 6-12 aylar arasında ve daha sonra tanı alanlarda elektif (zamana bırakılarak) şartlarda kapatılır. Kalp yetmezliği, pulmoner hiper­tansiyon, tekrarlayan akciğer enfeksiyonları ve endokardit geçiren hastalarda yaşa ba­kılmaksızın acil kapatılma önerilir.

 

Seyir:

Erken doğan bebeklerin aksine za­manında doğanlarda PDA genellikle kendi­liğinden kapanmaz. Şantı fazla olanlarda kalp yetmezliği ve tekrarlayan akciğer en­feksiyonları görülür. Pulmoner hipertansiyonlu ve geniş PDA’lı hastalarda Obstrüktif pulmoner damar hastalığı (akciğer damar hastalığı) erkenden gelişir. Küçük PDA’lı hastalarda enfektif endokardit gelişme riski geniş PDA’lılardan yüksektir.

Bir önceki sağlık makalemiz Pişik Tedavisi sizler için ayrıca diaper dermatit, diaper dermatit nedir ve diaper dermatit tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:pda ameliyatı riskleri,PDA nın kapatılması

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*