Ses Bozuklukları, Perde (web)

-->

Ses tellerinin ön kısmında yer alan ördek ayağına benzer perdesel yapılardır. %75 sıklığında arasında yerleşir. Değişen uzunluklarda olabilirler. Tüm doğuştan gırtlak hastalıklarının %5’ini oluşturur. Edinsel durumlar 2/3 oranındadır ve doğuştan durumlardan daha sık görürler. Edinsel olgular, gırtlağa yapılan cerrahi müdahaleler sonucu oluşurlar.
Belirtiler perdenin uzunluğuna bağlıdır. Bebek ağlarken sesinin çıkmaması, zayıf ve kısık ses çıkması en sık karşılaşılan şikayetlerdir. uzadıkça, solunum sıkıntısı ortaya çıkabilir.
Tanı: Endoskopide gırtlaktaki perdenin görülmesi ile konur.
Tedavi: Perdenin endoskopi altında cerrahi olarak çıkarılması ve yeniden oluşmasının önlenmesi için de ses tellerinin arasına bir film şeridinin birkaç hafta için yerleştirilmesidir. Ameliyat sonrası ses, ameliyat öncesine göre daha iyi olur; ancak, tamamen normal ses elde edilmesi beklenmemelidir. Solunum sıkıntısı yapan doğuştan perdelerde, solunum yolunun diğer kısımlarında da darlık olabileceği düşünülmeli ve ameliyat öncesi radyolojik inceleme yapılmalıdır.

Bir önceki sağlık makalemiz Ses Bozuklukları Nedenleri? sizler için ayrıca nedenleri, nelerdir ve tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*