Sivilcelerin Giderilmesi İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

-->

İnsanlarda özellikle ergenlik döneminde başlangıç gösteren sivilcelenme, yetişkinlik sürecine kadar ve hatta yetişkinlik sürecinde de devam edebiliyor. Ergenlik döneminde vücudun aşırı yağ salgılama yapması, yağlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi, mastürbasyon ve buna benzer nedenlerden dolayı sivilcelenme meydana gelmektedir. Başta gençler olmak üzere yetişkinlerinde istemediği ve tedavi için yol aradığı sivilce için elbette doğal tedavi yöntemleri bulunmakta. Genel olarak yüz kısmında baş gösteren sivilcelerin doğal tedavileri için özellikle maskeler öne çıkmaktadır.

Sivilcelerin doğal yoldan tedavileri için ev ortamında da hazırlanabilecek tamamen doğal yöntemlerden bazılarına yazımızda yer verdik;

  • Tarçın-Bal Maskesi

1 çay kaşığı tarçın ile 2 yemek kaşığı balı birbirleri ile iyice karıştırarak maske için hazır hâle getirebilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze uygulayarak iyice yedirin ve yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık bir su ile yıkayın. Bu maske ile cildinizde bulunan sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

  • Papaya ile maske tedavisi

İçerdiği özel enzim sayesinde cilt için büyük faydalar sağlayan papaya ile maske hazırlayabilir, hem sivilcelerden hem de sivilcelerin bıraktığı izlerden kurtulabilirsiniz. Bunun için taze olduğundan emin olduğunuz 1 adet papaya temizleyin. Temizlenen papayayı iyice ezin ve yüzünüzü yıkadıktan sonra uygulayın. Yaklaşık olarak 20 dakika kadar yüzünüzde kalan maskeyi yüzünüzden arındırın. Yüzünüzü iyice durulayın. Papaya maskesi cildinizi fazla kurutursa eğer, nemlendiricilerden faydalanın.

  • Çilekli bal maskesi:

Cilde faydalı olan meyvelerden biri de hiç kuşkusuz çilektir. Çilek, içerdiği salisilik asit ile pek çok faydasının yanı sıra sivilceye karşı da oldukça etkilidir. 3 adet çileğin iyice ezilmesi ve patates püresi hâlini alması ile 2 çay kaşığı kadar bal ile karıştırılır ve bu sayede istenilen karışım elde edilir. Bu karışım yüze sürülür ve 20 dakika boyunca beklenir. Haftada 2 kez olmak üzere 1 boyunca sürdürüldüğü takdirde çok iyi sonuçlar alınabilir.

  • Limon ile maske tedavisi:

C vitamini yönünden oldukça zenginlik gösteren limon, içermiş olduğu asitler ile birçok rahatsızlığa fayda sağlamaktadır. Bir kaba sıkılan limon, pamuk ile vücuda sürülebilir. Yaklaşık 15 dakika ciltte bekleyen limon duru su ile yüzden arındırılır. Bu karışımın sivilcelere faydası oldukça fazladır.

Bir önceki sağlık makalemiz Sünnet Nedir? sizler için ayrıca prepüsyum, sünnet ve sünnet derisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*