Turner Sendromu Belirtileri

-->

(45,X) Nedir?

Cinsiyet kromozomu hastalıklarından olan Turner Sendromu 2000 kız doğumda bir görülür. Belli başlı fiziksel özellikleri arasında kısa boy, ensede düşük saç çizgisi, boyunda genişlik, çok sayıda benler, meme başları arasındaki mesafenin normalden fazla olması, kalp ve böbrekle ilgili hastalıklar, yenidoğan döneminde el ve ayak sırtlarında ödem nedeniyle oluş­muş şişlikler vardır. Hafif derecede konuş­ma, öğrenme veya motor fonksiyon bozuk­lukları bulunabilir, üç boyutlu düşünme ye­teneği kısıtlı olabilir. Zeka düzeyleri nor­mal sınırdadır, ancak ortalama olarak kar­deşlerinden 10-15 puan daha düşük olabi­lir. Okulda düzensiz ve dağınık olabilirler. Ergenlik döneminde cinsel gelişimleri ol­maz. Erişkin hayata adaptasyonları normal­dir, ancak çocuk sahibi olamazlar.

Cinsiyet Kromozumu Hastalıkları için tıklayınız…

Bir önceki sağlık makalemiz Tiroidit Belirti ve Tedavisi sizler için ayrıca Hashimoto tiroiditi, Haşimato tiroiditi ve Riedel tiroidit hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. Mustafa karabağ

    ÖLÜMDEN BAŞKA HER HASTALIĞIN ÇARESİ VARDIR UNUTMAYIN ÖNEMLİ OLAN DOĞRU YERDE DOĞRU ÇAREYİ BULMAK

  2. Selamu aleyküm turner sendromu kızım var. Bu durumu yaşayan biriyle tanışmak istiyorum kızım hakkında Bilgi edinmek istiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*