Yabancı Cisim Yutulması

-->

Yutulması (Aspirasyonu ) Nedir?

 Yabancı cisimler sindirim kanalında (yemek borusunda, mide çıkımında ve bağırsaklarda) takılıp tıkanıklığa neden olabilir. Soluk yollarına yabancı cisim kaçırılmasına denir. Küçük çocuklar yabancı cisimleri meraktan ağızlarına götürme eğilimindedirler. Bu nedenle küçük çocukların ulaşabilecekleri yerlerde küçük parçalı cisimler (boncuk, madeni para, pil, iğne, vb.) bulundurulmamalıdır. Çocukların yaşlarına uygun oyuncaklarla oynanması sağlanmalı, küçük çocukların oyuncakları küçük parçalar içermemelidir.

Yutulan yabancı cisimler yemek borusunu geçtikten sonra genellikle tıkanıklık ya da zedelenmeye yol açmadan çıkarılırlar. Yemek borusunda takılan yabancı cisimler yutma güçlüğü ve solunum sıkıntısına neden olabilir. Yemek borusunda takılan veya sindirim kanalında tıkanıklığa yaralanmaya ya da delinmeye neden olan cisimler acil girişim gerektirebilir.

Yaş:Her yaşta çocukta görülebilmekle birlikte en sık 1-3 yaşlarındaki çocuklarda görülür.

Cinsiyet:Erkek çocuklarda daha sık görülür.

Belirti ve Bulgular:

Yutma güçlüğü, huzursuzluk, salya akıtma, öğürme, kusma, tükürükte kan, solunum sıkıntısı, karın ağrısı, ateş, kanlı dışkı yapma gibi belirtiler görülebilir.

Tanı:

Tanıda direkt akciğer grafisi ve karın grafisi, baryumlu özofagus (yemek borusu) grafisi ve endoskopi kullanılır.

Tedavi:

Endoskoskopi yardımıyla ya da cerrahi ile yabancı cismin çıkarılması gerekebilir.

Seyir:

Nadiren yabancı cisimler sindirim kanalında zedelenmeye veya delinmelere yol açabilir. Yemek borusunda uzun süre kalan yabancı cisimler yemek borusunda delinme, yemek borusunun soluk borusuna açılması ve akciğer enfeksiyonuna neden olabilir. Yutulan yabancı cisimlerin çoğu girişim gerektirmeksizin çıkarılırlar.

Bir önceki sağlık makalemiz Yetişkinlerde İdrar Yolu Enfeksiyonu sizler için ayrıca İdrar kültürü, İdrar kültürü nedir ve İdrar kültürü testi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:yetişkinlerde yabancı cisim yutulması,çocuğun yabancı cisim yutması belirtileri,yutulan yabancı cisim kaç günde çıkar,bebeklerde yabanci cisim yutma belirtileri,midede yabancı cisim belirtileri,yemek borusuna yabancı cisim takılması

Bir yorum

  1. Bundan onbir sene önce eşim oya iğnesi yutmuş yanlışlıkla ve bir gün boyunca ligde ağrısı geçirmiş daha sonra duzelince doktora gitmemiş acaba bu durumda tehlikelisi varmı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*