Yağlı Cilt

-->

Nedir ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yağlı cilt, parlak görünümlü, gözenekleri gözle rahatlıkla görülebilen kalın bir deri tipidir. Bu cilt tipinde yağ üreten bezler aşırı çalıştığı için deri yüzeyinde dedilen yağ birikimi görülür. ve () gelişimine yatkın olan bu cilt tipi her yaş grubunda görülebilse de ergenlik çağında daha sıktır. Genetik yatkınlık, dengesiz beslenme, hormonal düzensizlikler, gebelik, menapoz, doğum kontrol hapları, nem ve sıcak iklim ve bazı kozmetikler oluşumunda rol oynayabilmektedir.

Yağlı cildin en büyük avantajı, diğer deri tiplerine göre deride yaşlanmanın daha yavaş olmasıdır. Bakım için özellikle bu cilt tipleri için geliştirilmiş nemlendirici, temizleyici gibi kozmetik ürünler kullanılmalıdır. Yüz, günde 2-3 kez yıkanmalı ancak derinin aşırı kurumamasına özen gösterilmelidir. Çünkü kuruyan ciltte sebum salgısı daha da artmaktadır. Beslenmeye de dikkat edilmeli, protein, yeşil sebze ve meyvelerden zengin, şeker ve yağ içeriği düşük diyet tercih edilmelidir.

 

Bir önceki sağlık makalemiz Yabancı Cisim Yutulması sizler için ayrıca boğaza yabancı cisim kaçması, boğazda yabancı cisim ve yabancı cisim hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*