Zor Doğum Nedenleri?

-->

() Nedir?

ağrılarının başlangıcından itibaren doğumun 3. döne­minde de duraklama olabilir, uzar veya vajinal yoldan imkânsız hale gelebilir. Bu durumlarda zor , eylemi­nin duraklaması – ilerlememesi, doğumun hale gelmesinden söz edilir.

Ne­denleri: Rahim (uterus) temelli nedenler, doğum kanalına ait nedenler ve bebeğe ait nedenler olmak üzere 3  grupta toplanır.

Uterusa ait nedenler; doğum ağrılarının başlamaması, nın doğum sırasında azalması veya düzensiz olması, hastanın 5 veya 7’den fazla doğum yapmış olması, ikiz üçüz gebelik, myomlar veya bebeğin suyu­nun fazla olması (hidramnios), doğumda fazla ya da aşırı ilaç kullanılmasıdır.

Doğum kanalına ait nedenler ; darlık, anne­nin küçük yapılı olması (kısa boy ve aşırı zayıflık), doğum kanalında ur () ol­ması, doğum kanalının çıkışında bulunan en son bel omuru kemiği (kuyruk sokumu kemiği, koksiks)’nİn çengel gibi çıkıntılı ol­ması, raşitizm veya çocuklukta kemik zayıf­lığı hastalığı geçirmiş olmak, kazalar nede­niyle doğum kanal kemiklerinde kırık ve doğuştan kalça çıkıklığı sayılabilir.

Bebeğe ait nedenler; çoğul gebelik, baş gelişin­den başka şekillerde , yan geliş, baş artı el gelişi gibi uygunsuz gelişler, be­beğin doğum kanalına uyum sağlayamadığı durumlar, iri bebek (tahmini bebek ağırlı­ğının 4000-4500 gramdan fazla olması), şe­kil bozukluğu (başı büyük – hidosefali vb.) gibi nedenlerdir.

Tedavi:

Doğum ağrılarının başlamadığı ve­ya zayıf başlayıp düzensizleştiği durumlar­da ilaçları (oksitosin, prostoglandin) ile doğum sonuçlandırılır. Doğum ka­nalına ait nedenler var ise sezeryan doğum yaptırılır. Bazı hallerde doğum kanalının çıkışına yakın baş veya makat gelişlerde do­ğum özel manevralar veya forseps ve va­kum ile sonuçlandırılabilir.

İlgili kelimeler:zor doğum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*