1. GEBELİK HAFTASI

1. GEBELİK HAFTASI

Gebelik vasati 40 hafta, başka bir deyişle 9 AY 10 GÜN devam eden bir süreçtir. Tıbbi olarak gebelik başlangıcınızı gebe kaldığınız adet döngünüzde (adet döngüsü üreme çağında olan bir kadının bir adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar olan süreci tanımlar) gördüğünüz adetin ilk günü belirler. Bu yüzden gebeliğinizin birinci haftası aslında daha gebe olmadığınız bir dönemdir.

Gebe kaldığınız tarihi net olarak anımsayamayabilirsiniz, ancak Son Adet Tarihinizin ilk gününü daha kolay anımsarsınız. Bu yüzden biz doktorlar sizin gebeliğinizi takip ederken hesaplarımızı sizin son adet tarihinizin ilk gününe göre yaparız.

Not: “Gebelik” kelimesi daha çok doktorlar, “hamilelik” ise anne ve baba adaylarınca kullanılan bir kelimedir.

Tıbbi gebelik haftası Son Adet Tarihinizin ilk gününe göre hesaplanır.

Gebelikte yapılacak testler, sizde ve bebekte ortaya çıkan farklıkların açıklanması ve muhtemel doğum tarihiniz her vakit Son Adet Tarihinize göre hesaplanır.

Tıbbi gebelik haftası hesabı yumurtlamanın adet döngüsünün 14. gününde olduğunu var sayar. Kimi kadınlarda yumurtlama daha erken (erken yumurtlama) veya daha geç (geç yumurtlama) olabilir. Bu tür vaziyetlerde daha ileri gebelik haftalarında yapay bir Son Adet Tarihi oluşturularak takibin bu tarihe göre yapılması gerekebilir.

Sizin hamile kaldığınız tarihe göre yaptığınız hafta hesabı doktorunuzun belirttiği gebelik haftasından iki hafta geridedir. Siz doktorunuza örnek olarak “ben tam olarak ne zaman hamile kaldığımı biliyorum ve buna göre 3 haftalık hamileyim” şeklinde yorum yapabilirsiniz ancak siz aslında bu verilen örnekte tıbben 5 haftalık hamilesiniz.

Son adet tarihi hesabına göre gebelik ortalama 40 hafta sürer. Bu müddetin ay karşılığı 9 Ay 10 Gündür.

Gebeliklerini aylarla dile getirme eğiliminde olan anne adaylarının bazıları bir ayın 4 haftadan, yani 28 günden daha uzun olduğunu göz ardı etmekte ve yeniden doktorlarının hesaplarıyla kendi hesapları çelişmektedir.

Çağdaş Doğum Bilimi’nde hamileliği aylarla belirtme uygulaması ayrılınmıştır.

Ultrasonografi aletleri doktorun yaptığı ölçümleri gebelik haftasına çevirirken yine tıbbi gebelik haftasını kullanırlar.

Hamileliğiniz başladıktan sonra karışıklıklara alan vermemek için siz de tıbbi gebelik haftanızı kullanın

Her ne kadar son zamanlarda gebelik haftalar kullanılarak ele alınsa da 9 aylık bu dönemi trimester isimi verilen üç eşit dönemde inceleme alışkanlığı devam etmektedir. Latince “üç ay” mananına gelen trimester kelimesi gebeliğin genel gelişimini tasvir etmede oldukça yararlıdır ve ekseriyetle birinci trimester (ilk üç aylık dönem) bebeğin uzuv gelişiminin başladığı ve bitirdiği ve anne adayında gebeliğe uyumun gerçekleştiği, ikinci trimester (ikinci üç aylık dönem) bebeğin hızla gelişimini sürdürdüğü, üçüncü trimester (son üç aylık dönem) ise doğuma hazırlığın başladığı ve bitirdiği dönem olarak tarif edilir.

Bu Hafta Sizde Oluşan Farklıklar

Adet döngünüzün takriben 14. gününde yumurtlama isimi verilen süreçle sağ veya sol Fallop tüpünüze (kanalınıza) atılacak yumurta hücresi bu hafta içinde olgunlaşmaya başlar.

Yumurta hücresi yumurtalıklarda bulunan ve olgunlaşmış haliyle 150 mikron (0.15 milimetre) çapında olan bir hücredir ve adet döngüsünün ilk gününden itibaren olgunlaşmaya başlar. Bu olgunlaşma sürecinde folikül isimi verilen içi sıvı dolu bir kesecik içindedir. Folikül büyüyerek 18-20 milimetre çapına eriştiğinde çatlar ve içerisindeki yumurta hücresi serbest kalır. Serbest kalan hücre Fallop tüpünün içine geçer.

Yumurta hücresinin içinde anne adayına ait kromozom ve genleri barındıran hücre çekirdeğini ve hücreyi çevreleyen jelatin benzeri Zona Pelusida isimli kalın çeperi görüyorsunuz.

Bu kalın çeper yumurta hücresinin içine döllenme sürecinde sadece bir sperm hücresinin girmesini sağlaması yanında hücrenin sadece insan spermi tarafından döllenebilmesini de garanti eder.Yumurtlama bitirdikten sonra sarı cisimin salgıladığı progesteron hormonu rahim iç tabakasına son şeklini verir.

Gebelik tasarıladığınıza göre bu siklusunuzda (adet döngünüzde) savunmayacaksınız demektir. Şuurlu bir anne adayı olarak kendinizi muhtemel bir gebeliğe çoktan hazırlamaya başlamış olmalısınız. Artık hayat biçiminizi bir anne adayına uygun şekilde yine tertip etmelisiniz. İçki, sigara (pasif içicilik dahil) gibi alışkanlıklarınız varsa bunları bırakmalısınız.

Yanınızda 6 adet sigara içildiğinde siz bir sigara içmiş kadar etkilenmektesiniz…

Şayet bir hastalığınız varsa alakalı doktora gidip gebe kalmayı tasarıladığınızı söylediğinizde doktorunuz gebelikte kullanıma en uygun ilacı size verecektir.

Yumurtlama olgusu beyinde bulunanhipotalamus bölgesinin denetimi altındadır. Buradan hipofiz bezine giden buyrukla salgılanan FSH (folikül stimülan (folikül ikazcı) hormon) folikülün gelişmesi buyruğunu verir.

Folikül gelişimini bitirdiğinde salgıladığı östrojenhormonuyla çatlamaya hazır olduğunu bildirir ve bu defa hipofiz bezinden salgılanan LH (luteinizan (corpus luteum, yani sarı cisim oluşturucu) hormon) folikülün çatlamasını ve yumurta hücresinin serbestleşmesini sağlar. Folikülün salgıladığı östrojen hormonu bu arada rahim iç tabakasını gebeliğe hazırlar.

Gebelik Öncesi Kontrol Kavramı

Prekonsepsiyonel Vizit (gebelik öncesi kontrol) iyi bir gebelik dönemi geçirme, mükemmel bir doğum yapma ve sıhhatli bir bebek dünyaya getirme ihtimalinizi bariz bir şekilde artırır. Bu kontrol ve beraberinde yapılacak incelemelerle muhtemel meseleler evvelce tespit edecek ve rehabilitasyon edilecektir.

Yeniden sıhhatli bir gebelik geçirmeniz için beslenme, iş yaşamı, günlük yaşam, cinsel yaşam gibi konular bu muayenede detaylı olarak ele alınır. Bu ay hamile kalacak olsanız bile bu muayene için geç kalmış sayılmazsınız.

Gebelik öncesi muayenenin diğer bir emeli da sizin gebelikte yaşayacağınız muhtemel rizikolar ile ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlamak ve bunlar arasına giderilebilir olanları (kansızlık, idrar yolu enfeksiyonları, genital enfeksiyonlar, diş ve diş eti meseleleri gibi) hamilelik başlamadan önce gidermeye çalışmaktır. Yine eksik olan aşılarınızın da ehemmiyetli bir bölümü gebelik öncesinde bitirebilir.

Sizde var olan çeşitli dahili meseleler (şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, astım gibi) veya jinekolojik meseleler (yumurtalık kisti, miyom gibi) veya aşırı kilolu olma, düşük kilolu olma, ileri yaşlarda olma, akraba evliliği, sizin veya eşinizin ailesinde var olan kalıtsal hastalıklar veya eski gebelik(ler)de yaşanan meseleler gibi vaziyetler hasebiyle yüksek rizikolu bir gebelik yaşayacaksanız bu vaziyette gebelik ve doğum süresince alınacak tedbirler bu kontrolde teferruatıyla ele alınır.Diğer Teklifler

Sıhhatli bir beslenme alışkanlığını bu haftalardan itibaren edinmiş olmalısınız.

Sıradan diş hekimi kontrolünüzü bir meseleniz olmasa bile kesinlikle yaptırmalısınız.

Folik asit desteğine gebelikten önce başlandığında bebekte NTD (nöral tüp defekti) isimi verilen ve bebeğin beyin-omurilik yapısını negatif etkileyen meselenin ortaya çıkma ihtimali bariz olarak azalır.

Günlük ihtiyacınız olan 400 mikrogram (0.4 miligram) folik asiti gıdalardan alabilmeniz olası olmakla birlikte muasır tıp gebelik tasarılayan her anne adayının bu miktarı ilaç şeklinde günlük olarak almasını önermektedir. Doktorunuzun bu konudaki tekliflerine kesinlikle uyun.

Doktorunuz Prekonsepsiyonel Vizit neticeninde ele geçirdiği verilere göre sizin gebeliği ertelemenizi isteyebilir. Örnek olarak kızamıkçık virüsüne karşı bağışık olmadığınız tespit ettiğinde size aşı olmanız ve gebeliği bir müddet ertelemeniz önerilecektir. Benzer şekilde şeker hastalığınız varsa ve kan şekeri düzeyiniz yüksek izliyorsa gebeliğinizi belli bir müddet ertelemeniz gerekebilir.

Eşinizle aranızda akrabalık varsa veya sizin veya eşinizin ailesinde kalıtsal olarak bebeğinize geçebilecek çeşitli hastalıklar varsa veya böyle bir vaziyetten şüpheleniyorsanız Genetik Müracaat etme Hizmeti almak için Tıp fakültelerinin alakalı bölümlerine baş vurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir