2.Gebelik Haftası

2.Gebelik Haftası

Geçtiğimiz hafta içerisinde bebeğinizin oluşumuna katkıda bulunacak ve ona sizin genetik yapınızı verecek yumurta hücresinin gelişimi ile ilgili bilgiler verdik. Bu hafta ise bebeğinizin genetik yapısının kalan yarısını oluşturacak eşinize ait sperm hücresi hakkında bilgiler edineceksiniz.

BU HAFTA BABA ADAYINDA OLUŞAN FARKLIKLAR

Sperm hücresi Milimetrenin 100’de biri kadar uzunlukta olan sperm hücresi erkek imalat uzuvları olan testisler içinde üretilir. Sperm hücreleri vücut ısısına dayanıklı olmadıklarından erkeğin spermi üreten (testis) ve depolayan (epididim) uzuvları vücut dışında skrotum (torba) isimi verilen yapı içinde bulunur.
Hücrenin baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç büyük parçası bulunur.
Baş bölümü yumurta hücresininin içine girebilmek için ihtiyaç duyulan maddeleri (akrozom) içerirken, çekirdek isimi verilen bölümde hücrenin babaya ait genetik yapısı bulunur.
Gövde bölümü hücrenin ileri doğru hareketi için ihtiyaç duyulan enerji deposunu barındırır.Kuyruk bölümü ise hücrenin hareketliliğini sağlar.
Bir ejakülasyon (boşalma) sırasında milyonlarca sperm kadın genital sistemine girse de bunlar arasından sadece yumurta hücresine kadar gelebilen takriben 1000 tanesi yumurta hücresini döllemeye aday olur. Adaylardan ise en kuvvetli bir tanesi yumurta hücresi içine kabul edilmeye hak kazanır.
Yumurta hücresi yumurtlamadan sonraki ilk 12 -24 saat içinde döllenmelidir. Bu yüzden başarılı bir döllenme için sperm hücreleri yumurta hücresi geldiğinde Fallop tüplerinde hazır bekliyor olmalıdırlar.

Sosyal hayatta “erkeğin kadını beklemesi” kaidesi burada da geçerlidir.
Kadın vücudunda üremeyi sağlayan hormonların tümü erkekte de bulunur, ancak erkekte hormonların işlevleri farklıdır: Hipotalamusun verdiği buyrukla FSH hormonu testise gittikçe burada sperm hücrelerinin çoğalmasını ve olgunlaşmasını sağlar.

LH hormonu ise testiste erkekliğe has testosteron hormonu imalatını sağlar. Kadında birim vakitte tek bir yumurta hücresi olgunlaştırılmasına rağmen erkekte aynı anda milyonlarca sperm hücresi üretilerek olgunlaştırılır ve depolanarak hazır bekler.

Folik Asit

Doktorunuz size folik asit (B grubu bir vitamin) desteği önerdiyse veya siz kendiniz kullanmaya başladıysanız bilmenizde yarar var: Günlük tekliflen doz 0.4 miligramdır (400 mikrogram) ve bunun tümünü tek bir dozda alabilirsiniz.

Folik asit desteğinin önerilme nedeni bu maddenin nöral tüp defekti (NTD) isimi verilen ve bebeğin santral sinir sisteminde oluşabilecek muhtemel meseleleri (“omurgada açıklık” veya bebeğin beyin dokusunun gelişmemesi) kısmen önleyebildiğinin anlaşılmasıdır ve son zamanlarda netleşmiş bilgilere göre destek işlevi bu hastalığın görülme sıklığını azaltma ile ilgili başarılıdır.

Folik asit kan yapımında ve bir hayli hücre işlevinde de kullanılan bir vitamin olmasına karşın takviyenin temel emeli folik asit eksikliğine bağlı kansızlığı önlemekten çok NTD isimi verilen bu meselelerin oluşma sıklığını azaltmaktır.

Başta A.B.D. ve İngiltere olmak üzere çeşitli ülkelerde gıdalara ekstradan folik asit takviyesi yapılmaktadır.
Folik asit kaynakları hububatlar, portakal suyu, meyveler, baklagiller, fasulye ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.

Folik asit takviyesi alsanız bile bu besinlerden de kesinlikle yararlanın ve daha başlamadıysanız reçetesiz alabileceğiniz folik asit tabletlerine bugünden başlayın, geç kalmış sayılmazsınız. Evvelce NTD meselesi yaşadıysanız alınması tekliflen daha yüksek doz için doktorunuza müracaat edin.
Kimi doktorlar rutin takviye yapmanın gerekli olmadığını ve tabii kaynaklardan alınmasının daha doğru olacağını düşünürler. Her vakit güvendiğiniz doktorunuzun tekliflerine uyun.
Folik asit kullanmadan başlanan gebeliklerin negatif sonuçlanma ihtimali son derece düşüktür. Bu yüzden bu vitamini alamadıysanız bunu kendiniz için bir kaygı kaynağı haline hiçbir zaman getirmeyin.

BU HAFTA SİZDE OLUŞAN FARKLIKLAR

Yumurta hücresi ve yumurtlama süreci

Son gördüğünüz adet kanaması belirtileri birkaç gün önce kayboldu. Muhtemel bir gebelik için sağ veya sol yumurtalığınızda bir yumurta hücresi olgunlaşmaya devam ediyor. Bu yumurta hücresi folikül isimi verilen içi sıvı dolu bir yapı içinde olgunlaşır. Folikül 18-20 milimetre arası bir çapa eriştiğinde artan hormonların tesiriyle çatlar ve içindeki olgun yumurta hücresini serbest bırakır.

Yumurtlama (ovulasyon) süreci

Aynı zamanda bebeğin yerleşip büyüyeceği rahim iç tabakası da gebeliğe uygun bir şekilde hazırlıklarına devam ediyor. Adet döngünüz, başka bir deyişle bir adet kanamanızın ilk gününden sonraki adet kanamanızın ilk gününe kadar geçensüre 28 gün ise muhtemelen 14. günde, başka bir deyişle bu haftanın son gününde veya gelecek haftanın başında yumurtlama gerçekleşecek.

Rahim ve rahim ağzı yapısı Üreme çağında olan kadınların her ay adet kanaması görmesinin nedeni aslında rahim iç tabakasının muhtemel bir gebelik için her ay tazelenmesinin sağlanmasıdır.
Adet kanamasıyla beraber eskimiş rahim iç tabakası dışarıya atılır ve bölgede hemen yenilenme süreci başlar. Gelişmekte olan folikülün ürettiği östrojen hormonu rahim iç tabakasının yine gelişmeye ve kalınlaşmaya başlamasını sağlar.
Rahim iç tabakasının bebeği konuk edebilecek özelliklere tam olarak kavuşması yumurtlama sonrası salgılanan progesteron hormonunun rahim içini tertip edici ve geliştirici tesiriyle olası olur.

Progesteron hormonu sanki östrojen hormonu tarafından “özensiz serpiştirilmiş” rahim iç tabakasında etraf tertip etme çalışması yaparak bebeğin
yerleşimi ve gelişimine taban hazırlar.
Progesteron hormonu yumurtlama olduktan sonra yumurtlamanın olduğu yumurtalık dokusunda oluşan sarı cisim tarafından üretilir ve salgılanır.
Gebelik gerçekleşmezse gelişen rahim iç tabakası adet kanamasıyla (menstruasyon) dışarı atılır ve yeni bir adet döngüsü başlar.

Kadınların bazılarının adet döngüsü daha kısa veya daha uzun olabilir. Böyle bir vaziyette yumurtlama günü hesaplanması şu şekilde yapılır: Adet döngüsünün uzunluğundan 14 gün çıkarılır ve bulunan rakam yumurtlama gününü belirtir.

Örnek olarak 31 günlük bir adet döngüsüne sahipseniz 31-14=17. adet döngüsü günü yumurtlama gününüzdür. Bu hesaplama bir takım kadınlarda adet döngüsünün istikrarlı olmaması veya sene içinde ara ara değişmesi hasebiyle her vakit doğru netice vermeyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir