Bilinç Bulanıklığı (Konfüzyon) Nedir?

Bilinç Bulanıklığı (Konfüzyon) Nedir?

Bilinç Bulanıklığı (Konfüzyon) Nedir?

Bilinç bulanıklığı (konfüzyon), uyanıklık korunduğu halde bir şaşkınlık, zihnin tam açık olamaması, olay­ları tam olarak kavrayamama, çevreyi tam ve doğru olarak algılayamama halidir. Has­ta ayaktadır, gezmekte, konuşmaktadır ama bu sırada yer, zaman ve kişi algılamala­rı bozulmuştur. Yani hasta tam olarak nere­de olduğunu, içinde bulunulan zamanı, çevresindeki kişileri tam olarak, ayrıntısıyla bilemez. Örneğin, yılı, ayı bilebilir ama gü­nü saati bilemeyebilir. Bulunduğu şehri bi­lebilir de, hastanede olduğunu bilemeyebi­lir, yakın tanıdıklarını tanımayabilir.

Nedenleri, risk faktörleri

Bilinç bulanıklı­ğı, bir hastalık değil, beyinin tamamı ve/ve­ya beyin sapı denilen bölgesinin, hafif şid­detteki, anatomik veya işlevsel bozukluğu­na yol açan birçok hastalığında görülebile­cek bir belirtidir. Bu durum bazen tama­men normal kişilerde bazı durumlarda orta­ya çıkabileceği gibi, beyni doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen birçok hastalık du­rumu, bazı İlaçlar ve zehirlenmeler nede­niyle de ortaya çıkabilir. Uykudan uyandı­ğımızda, tamamen kendimize geldiğimiz ana kadar çok kısa bir süre, bilinç bulanık­lığı halini veya akşamüstü uykularından sonra uyandığımızda kısa bir süre şaşkınlık, zamanı tam değerlendirememe halini bir­çoğumuz yaşamışızdır. Bu bir konfüzyon halidir. Bilinç bulanıklığı, birçok durumda ise beyni ilgilendiren bir hastalık durumun­da veya bir hastalığın habercisi olarak orta­ya çıkabilir.

Bilinç bulanıklığı (konfüzyon) yapan durumlar:

 • Bazı ilaç ve toksik maddeler,
 • al­kol,
 • oksijen azlığı,
 • kan şekerinin yükselme­si veya düşmesi,
 • kafa darbeleri,
 • migren krizleri öncesinde,
 • bazı tip epilepsi (sara) nöbetleri sırasında veya sonrasında,
 • kafa darbelerinden sonra,
 • kafa darbelerini taki­ben oluşan beyin zarı veya beyin kanamala­rı,
 • uzun süreli yüksek tansiyonun beyinde yaptığı bozukluklar (hipertansif ensefalo-pati), beyin tümörleri,
 • beyin damar hasta­lıkları,
 • kan basıncı düşmeleri,
 • kalp hızının aşın artması veya azalması,
 • alışkanlık yapan maddelerin ani kesilmesi (genellikle geçici olarak, nadiren kalıcı olarak)

Tanı

Görüldüğü gibi konfüzyonun çok de­ğişik nedenleri vardır. Böyle bir durumda konfüzyona sebep olan şeyin araştırılması için ilgili bir doktorun (bu çoğunlukla nö­roloji uzmanı, veya dahiliye, nöroşirurji uz­manı) gerekli araştırmayı yapması lazımdır.

Yapılması gereken incelemeler;

 • kan şekeri (glukoz),
 • böbrek fonksiyon testleri (BUN=Üre ,Kreatin) ,
 • karaciğer fonksi­yon testleri (AST= SGOT , ALT = SGPT )
 • elektrolitler,
 • tiroit fonksiyon testleri,
 • kan oksijen ve karbondioksit ba­sıncı,
 • elektroensefalografi,
 • beynin manye­tik rezonans (veya bilgisayarlı tomografi)
 • Bazen, beyin-omurilik sı­vısı alınması,
 • bir çok durumda ise elektro­kardİyografİ,
 • akciğer grafîsi gerekebilir.

Tedavi

Bilinç bulanıklığının özgün bir te­davisi yoktur. Tedavinin esası, bilinç bula­nıklığını yapan nedenin bulunduktan sonra bunun tedavi edilmesine dayanır. Neden bulununcaya kadar ise hastanın solunum, kan basıncı gibi hayati fonksiyonlarını, kan şekeri ve elektrolitlerini normal sınırlarda tutacak tedbirler alınmalı, bunlara yönelik tedaviler planlanmalıdır. Hastanın yanlış al­gılama ve değerlendirmelerden doğabile­cek panik ve heyecanı önlenilmeye çalışıl­malıdır.

10 yorum

 1. Fatih

  Ben antidepresan kullaniyorum bazen sanki ruyadaymis gibi oluyorum biraksam gecermi

 2. Yasin

  Fatih sana yardımcı olmak istiyorum ne tür şikayetlerin var ve ne zamandır sürüyor.Uyuşturucu ve benzeri maddeler kullandın mı (sigara dahil) ?

 3. Hekim

  Bende aynı durumdayım antidepresan kullanıyorum bir uyarıcı madde kullandıktan sonra böyle oldu yardımcı olurmusunuz

 4. Yasin

  Elbette yardımcı olabilirim siz şuandan itibaren pskiyatrinin yazdığı antidepresan ilaçlarını bırakınız.Hematolojiye gidip kan vermenizi öneririm.B12 eksikliği var ise o yüzdende oluyor.Sürekli yorgunluk uykunun erken gelmesi gibi olaylar ağız kuruluğu şikayetler bunun yüzünden günde 2 hafta boyunca günde bir avuç kabakçekirdeği tavsiye ederim.

 5. Hatice

  Sürekli unutkanlık hali içindeyim bazen ismimi numaramı dahi hatırlayamıyorum yapacağım işleri beynimde siralayamiyorum cümlelerimi kuramıyorum ocakta yemeği bırakıp gidiyorum mesela ne unuttuğumu da hatırlamıyorum daha sonra hatirlattiklarunda ben mi yaptım ben mi söyledim diyorum .Ve daha 24 yaşındayım 😔

 6. Hekim

  Yunus bey size nasıl ulaşabilirim özelden konuşmak istediğim şeyler var

 7. F ulaş

  Nasıl anlatıcımı bilmiyorum önceden sadece depresyon teşhisiyle gittim pisikolğa sadece yorgunluk falan filan bu gibi düşünceler vardı antidepresan kullandıktan sonra 3 sene falan sonra zıhnıme saplantılı düşünceler gelmeye başladı tacize uğradığım küçükken erkek kardeşimle cinsel oyun oynadığım bu gibi pis düşünceler saplandı bunu ilaçlarım yaptı nasıl kurtulurum bu düşünceden Allah rızası için yardım edin

 8. ALİ RIZA ÖZMEN

  Merhaba
  Beyin bulanıklığı rahatsızlığının birçok belirtisi bende mevcut şu an.işimden ayrıldım bugün itibariyle.Antalyada yaşıyorum ve bu durumdan kurtulmak istiyorum.kan değerlerimin de bir çoğu düşük çıktı(demir,b12,magnezyum vs).Ne yapacağımı ve nereye gideceğimi bilmiyorum.
  Sayglarımla

 9. Halil

  Öncelikle yanlız olmadigim için mutlu bir taraftanda sizin gibi kader arkadaşlarım olduğu için üzüldüm. Arkadaşlar yaklaşık on yıldır hastalığım i araştırmaktayım evet sorunumuz şu ki öncelikle antidepresanlari yavaşça kesip bırakmak..hastaligimiz işe BILINC BULANIKLIĞI…bunda hem fikiriz yorumlara baktım belli bir süre antidepresan kullanan arkadaşlar bende dahil ex olmuşuz……doğal yöntem b12 vitaminini ve sabahları CVitamini almak ..sadece tavsiye gitmemiz gereken poliklining işe nöroloji .bir çözüm daha var oda vücüda uygun antidepresan i bulmak oda yeterince yorar zaten şuanda eminimki çoğumuz bu saatte bunu arastiyoruz allah hepimizin yardımcısı olsun

 10. Bilal Buhra Kahraman

  Uyuşturucu tükettim 1 ay önce o günden bu güne her saniye yeni kalkmış gibiyim reflekslerim zayıfladı unutkanlık var kafam uyuşuk ne olur yardımcı olun ne yapabilirim? Kabus gibi dışarı çıkmaya bile halim yokk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir