Çekiç Parmak Ameliyatı

(Last Updated On: 9 Ekim 2018)

() Deformitesi

El parmağını açan (düzleştiren) kiriş (ekstensör tendon), önkol kaslarının devamı olarak el sırtından geçer ve parmağın son boğumuna yapışarak aç­ma hareketinin yapılmasını sağlar. Bu kiri­şin son yapışma yerine yakın bir yerde kop­ması sonrasında parmağın son boğumu düzleştirilemez ve kıvrık olarak kalır (çekiç parmak görünümü). Kopma açık bir yaraya neden olan bir travmayla oluşabileceği gi­bi, parmağın zorlanması sonrasında kapalı olarak da meydana gelebilir. Parmak rönt­geni, kirişin kemiğe yapışma yerinden kü­çük bir parça ile birlikte koptuğunu göste­rebilir.

Eğer erken dönemde görülmüşse plastik bir atel veya alüminyum atel ile par­mağın son boğumu normal düz pozisyonu­na getirilir ve bu şekilde 6 hafta kadar hare­ketsiz tutulur. Bu yöntemden bir sonuç alı­namazsa, parmağın son iki kemiğini sabitleyen bir tel (Kirschner teli) kullanılabilir. Eğer geç dönemde görülmüşse veya atelleme ile düzelme olmamışsa ameliyat edilir, kiriş onarılarak en uç boğuma tekrar yapış­ması sağlanır.

Bir önceki sağlık makalemiz CMV Enfeksiyonu Nedir? sizler için ayrıca birinci trimester CMV, CMV ve CMV Enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar  El Anomalileri Tedavisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*