El Cerrahisi

El Cerrahisi

El Cerrahisi Nedir?

Parmak ucundan başlayıp omu­za kadar olan bölgedeki deri, kas, tendon (kas kirişi), sinir, damar, eklem ve kemik ile ilgili her türlü yaralanma ve hastalıklar el cerrahisinin konularını oluşturur. Cilt kesilerinden başlayıp, uzvun çok ağır yara­lanması ve kopmasına kadar oluşabilecek her tür yaralanma şekli ve yanıklar el cerra­hisinin hizmet alanıdır.

Doğuştan şekil ve işlev bozuklukları; par­maklardaki ve eldeki eksiklikler, yapışıklık­lar, fazlalıklar; doğum anında oluşan trav­maya bağlı gelişen felçler, romatizmal has­talıklar, enfeksiyonlar, tümörler, kazaların sonucu oluşan işlev kayıplarının giderilme­si (bunlar arasında geçirilmiş bir kaza sonu­cu kesilen sinire bağlı gelişmiş felçler veya kan dolaşımı bozukluğuna bağlı oluşmuş fonksiyon kayıpları, kötü veya yanlış kay­namış kırıkların düzeltilmesi, yanığa bağlı şekil bozuklukları, enfeksiyon harici çeşitli tırnak bozuklukları, vs.) el cerrahisinin uğ­raştığı alanlardan birkaçını oluşturur.

El yaralanmaları, dejeneratif hastalıklar ve doğuştan eksikliklerin tedavisinde son yıl­larda belirgin bir ilerleme görülmüştür. Bu ilerlemenin sağlanmasında ortopedik ve plastik cerrah­lar önemli rol oynamışlardır ki onların ana ilgisi hem fonksiyon hem de görüntüyü dü­zeltmektir.

Ortopedi ve Plastik Cerrahi’nin uğraş­tığı ele ait problemler ve hastalıklar arasın­da en sık karşılaşılan hastalıkları sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir