Enfektif Endokardit Tedavisi

Enfektif Endokardit Tedavisi

Enfektif Endokardit Nedir?

Kalp boşluklarının iç yüzünü çevreleyen endokard denilen taba­kanın bazı kesimlerini etkileyen bir enfek­siyondur (iltihaptır). Sıklıkla kalp kapakları etkilenir. Hayatı tehdit den ciddi bir enfeksiyondur. Sıklıkla bakterilere bağlı nadiren de mantar enfeksiyonlarına bağlı oluşabilir. Normalde kanda bakteri yoktur. Enfeksiyonun başla­ması için kanda bakterinin (veya mantarın) olması gerekir. Herhangi bir enfeksiyon sonrasında veya cerrahi müdahale, diş çe­kimi, bazen de sadece diş fırçalama gibi iş­lemler sonrasında kana bakteri karışabilir. Normalde kana karışan bakteriler vücudun bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. Na­diren bakteriler kalbin endokard denilen iç yüzeyine çoğunlukla kapaklara yerleşerek bağışıklık sistemi tarafında yok edilemez hale gelebilir.

Bakteriler, kan hücreleri ve pıhtı ile beraber vejetasyon adını verilen hareketli kitleleri oluşturabilirler. Bu kitleler kapağın açılmasını veya kapanması­nı etkileyebilir. Ayrıca yerleştikleri kapağı zedeleyip, kalıcı hasara neden olabilirler.

Risk Grupları

Enfektif endokardit herkes­te olabilir.

Fakat bazı durumların varlı­ğına risk artar:

  • Kapak Hastalığı,
  • Protez Ka­pak,
  • Doğuştan Kalp Hastalıkları (ASD, VSD, PDA)
  • Hipertrofik Kardiyomiyopati (Kalp Kası Hastalığı) varlı­ğında,
  • Damar içi ilaç kullananlarda,
  • Bağışık­lık Sistemini Etkileyen Hastalığı olanlarda (AİDS Gibi).

Belirti ve Bulgular

Bazı hastalarda enfek­siyon yavaş geliştiği için belirtiler haftalar, aylar içinde gelişebilir. Halsizlik, yorgun­luk, kendini iyi hissetmeme, ateş, titreme, kas ağrısı, nefes darlığı, eklem ağrısı, solukluk, kilo kaybı gibi şikayetler olabilir.

Has­tanın kalbi dinlendiğinde kapaklarda zede­lenmeye bağlı olarak daha önce duyulma­yan üfürüm adı verilen anormal ses­ler duyulabilir. Bazı hastalarda ise belirtiler çok hızlı gelişir. Genel durum bozukluğu, kalp yetmezliği bulguları oluşabilir.

Oluşabilecek istenmeyen durumlar (komplikasyonlar): Ka­pak zedelenmesine bağlı kalp yetmezliği tablosu gelişebilir. Kalbin içinde apse, kalp boşlukları arasında geçiş gelişebilir. Kitle­den kopan parça vücudun diğer kesimleri­ne giderse o bölgelerde de enfeksiyon kaynağı olabilirler veya atardamarda tıkanmaya neden olabilirler. Etkilenen bölgeye bağlı olmak üzere felç, böbrek yetmezliği gibi değişik sorunlar ortaya çıkabilir.

Tedavi

Hastalıktan şüphelenince antibiyo­tik tedavisi (profilaksi / korunma için)) başlanır. Tedavi etken olduğu düşünülen veya ispatlanan bakteriye göre ayarlanır. Antibiyotiklerin yeterli olmadığı durumlarda veya bazı özel durumlarda cer­rahi müdahale yapılması gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir