Hastalıklar ve Tedavileri

Hastalıklar ve Tedavileri

Bazı bitkisel ilaçlar ve tedavisinde kullanılan hastalıklar

AKCİĞER RAHATSIZLIKLARI: Isırgan tohumu, karabiber, mürsafi, bal ve hardal eşit miktarda karıştırılır ve sabah akşam birer çorba kaşığı yenir.

ASTIM: 1 lt. suya 1 tutam Mersin yaprağı veya ısırgan konur ve 10 dk. kaynatılıp demlenir ve süzülür. Günde 8-10 çay bardağı, şekersiz olarak içilir. 1 lt.sıcak suya 5 yemek kaşığı Isırgan otu konur, 5 dk. sonra süzüp günde 8-10 bardak şekersiz içilir.

BÖBREK VE MESANE TAŞI: 1 lt. suya birer tutam Kırkkilit otu, Mısır püskülü ve Kiraz sapı konur, 5 dk. kaynatılır ve süzerek günde 2-4 bardak içilir. Ağrıyı dindirmek içinse; 1 lt. suya birer tutam Keten tohumu ve Meyan kökü ko- nur, 15 dk. kaynatılıp süzülür ve günde 3-4 bardak, aç karnına içilir.

CİLT HASTALIKLARI: 80g. ravent çini, 1kg bal ile karıştırılarak günde 3 öğün aç karnına 1 tatlı kaşığı yenir.

DAMAR TIKANIKLIĞI: 250g.Hayıt tohumu, 6lt suda yarım saat kaynatılır ve günde 3 öğün, aç karna, bir çay bardağı içilir. ( Tansiyon düşürücü etkisi vardır.)

NEFES DARLIĞI: Bir miktar Deniz kadayıfı, toz haline getirilir. Ihlamur içine 1 çay kaşığı oranında katılarak kaynatılıp içilir.

ÖKSÜRÜK: Günde 20g.’dan fazla olmamak kaydıyla, Defne tohumu bal ile karıştırılıp yenir. 100g. toz zencefil ve 100g. toz zerdeçal 1kg bal ile karıştırılarak günde 3 öğün aç karna, 1 tatlı kaşığı yenir.

AĞRI KESİCİ : Hardal tohumu, Kekik yağı, Nane, Papatya

ANTİSEPTİK: Acıelma yağı, Adaçayı, Ardıç tohumu, Defne yaprağı, İğde çiçeği, Karabaş yağı, Karanfil, Kebabiye, Kekik, Muskat, Mürsafi, Nane yağı, Oğulotu, Okaliptüs yağı, Sığla yağı

UYUZ:
Kekik Nane

YANIK: Badem yağı, Haşhaş yağı, Keten yağı

YARALAR: Acıelma yağı,Bademyağı, Biberiye, Civanperçemi, Halile, Kudret narı

YATIŞTIRICI: Anason, Defne yaprağı, Fesleğen, Gelincik çiçeği, Ihlamur, Kafur, Kakule,Lavanta, Oğulotu

MİDE RAHATSIZLIKLARI: Acıelma yağı, Ardıç tohumu, Dağçayı, Defne yaprağı,Fesleğen, Havuç tohumu, Kakule, Karanfil, Kekik,Kınakına

BAŞ AĞRISI:Arslanpençesi, Biberiye, Ihlamur, Kekik, Kereviz tohumu, Nane

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir