Kış Aylarında Hastalıklara Karşı Korunma Yolları

Kış Aylarında Hastalıklara Karşı Korunma Yolları

Sıcak ve alışılan yaz günleri geride kaldı ne yazık ki! Kış, ülke genelinde yüzünü tamamen gösterdi denilebilir. Kış aylarının tamamen yerleştiği, dondurucu soğukların ve beraberinde gelen hastalıkların baş gösterdiği döneme de giriş yapıldı artık. Özellikle çocukların ve yaşlıların bu dönemlerde çeşitli hastalıklara karşı zayıf olduğu da gözlemlenmekte. Soğuk ve çetin geçmesi beklenen kış aylarına girmenin akıllara getirdiği sorular da yok sayılamaz. Başta çocuk ve yaşlıların baz alındığı sorulardan biri de kış aylarında hastalıklardan nasıl korunulabilir? şeklinde ortaya çıkmakta.

Soğuk kış ayları ile birlikte çeşitli hastalıkla neden olan virüsler, mikroplar, bakteriler türemekte. Bağışıklık sisteminin en büyük düşmanı olan virüsler, bakteriler ve mikroplara karşı korunmak için, uzmanlar tarafından açıklamalar yapılıyor. Peki, bu soğuk kış aylarında hastalıklara karşı nasıl koruma sağlanır? Birçok uzman tarafından yapılan açıklamalara konu olan hastalıklara karşı korunma yollarını maddeler halinde ele aldık. Özellikle yaşlılar ve çocuklar açısından oldukça önemli olan bağışıklığın korunmasına da yardımcı olabilecek bilgiler içermektedir.

Beslenmede Dengeye Dikkat Edin$

Çetin ve soğuk geçen kış aylarının ortaya çıkardığı hastalıklardan korunmak için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Vücut için gerekli olan yağ, karbonhidrat, vitamin ve proteinlerin yeteri kadar alınması, vücudun direncini koruması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına fayda sağlamaktadır.

Vücudun Su İhtiyacını Giderin

Virüs ve mikropların yuvalanarak vücuda girdiği su damlacıklarına karşı solunum mukoza hücrelerinde koruma sağlamak için bu hücrenin nemli olması gerekmektedir. Kış aylarında azalan su ihtiyacını gidermek ve bağışıklık sisteminin düzeni için, günde ortalama 10 bardak su içilmesi fayda sağlamaktadır.

Düzenli Bir Şekilde Spor Yapın

Her dönemde etkisini gösteren, sağlıklı yaşam için gerekli faaliyetlerden biri olan spor, kış aylarında da sağlık açısından önemli faydalar sağlamaktadır. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı korunmada ciddi rol oynamaktadır. Sağlıklı yaşam için bir bireyin haftada 3 gün ve 1 saatlik spor yapması yeterlidir.

Sağlığın En Büyük Düşmanı Stresten Uzak Durun

Ruhsal açıdan yaşanan olumsuzluklar da vücutta hastalıkların oluşmasına yol açan önemli sorunlardan birisi. Sağlığın en büyük düşmanlarından olan stresten uzak durmak, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşamı beraberinde getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir