Nodül Ses Kısıklığı

Nodül Ses Kısıklığı

Nodüller ses telleri üzerindeki küçük şişliklerdir.Genellikle simetrikiki taraflı olurlar. Ses tellerinin ön 1/3’ü ile arka 2/3’ünün birleşim yerinde ve serbest kenarlarında yer alırlar. Nodüllere şarkıcı nodülü ya da öpüşen nodüller adı da verilmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanır. Aşırı gerginlik ve agresif kişilik ile ilintilidir.
Vokalkord nodülleri genellikle sesin yanlış ve kötü kullanılmasına ve aşın zorlanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Profesyonel ses kullanıcılarında (ses sanatçısı, aktör, aktrist, öğretmen, politikacı gibi) sık görülürler. Ses kısıklığı, yorulma, çatallanma, boğukluk hissine neden olurlar.

Tanı

Kulak burun boğaz muayenesi, fıberoptik endoskopi veya stroboskopi ile konur.

Tedavi

Ses terapisi uygulanır. Olguların çoğunda ses terapisi ile hatalı ses kullanma alışkanlıklarının ortadan kaldırılması ve doğru tekniğin öğretilmesi ile nodüller zamanla geriler. Uzun süre tedavi edilmemiş ve ses terapisinden sonuç alınmayan nodüllerde cerrahi tedavi uygulanır.
Cerrahi tedavide, mikrolaringoskopi altında nodüller çıkarılır. Tüm nodüllerin tedavi edilmesine gerek yoktur. Özellikle rock müzik sanatçıların çoğunda nodül mevcuttur ve bu kişiler nodülleri sayesinde para kazanmaktadır. Nodüller ortadan kalkarsa, bu sanatçıları ilgiyle dinleyen sevenleri, artık dinlemek istemeyeceklerdir. Opera, Türk sanat müziği sanatçıları için ise, nodül, korkulu bir rüyadır ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir