Özel Hastane Muayene Ücretleri

Özel Hastane Muayene Ücretleri

Devlet hastanelerinde yıllar sonraya sıra verilmesi nedeni ile genelde özel hastaneler günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Devlet hastanesinde 3 ay sonra gece 4 gibi saçma bir saate verilen röntgen randevusunu özel hastanelerde bir ya da iki saat içinde bulabiliyorsunuz.  Üstelik bir de SGK’nın muayene ücretlerinin tamamını değilse de bir kısmını karşılamaya başlamasından sonra daha çok tercih edilmeye başlandı özel hastaneler.

Özel hastanelerde muayene ücretleri seçilen polikliniğe göre değişmektedir. Genelde en düşük özel hastane muayene ücreti 40 Türk Lirası civarında oluyor.

Özel hastaneler A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı olacak şekilde 3 sınıfa ayrılıyor. Bu hastahanelerin de kendi aralarında fiyat farkları oluyor. Bu fiyat farkının sebebi hastanenin verdiği hizmetin kalitesi ve hızı. Hastane ne kadar kaliteli bir kadroya sahip olur ise ve ne kadar hızlı hizmet vadediyorsa o kadar pahalı oluyor kısacası.

Örneğin A sınıfı bir özel hastanede Genel Cerrahi bölümünde muayene olmak için 53 Türk Lirası civarı bir para verirken, B sınıfı bir özel hastanede 49 Türk Lirası, C sınıfı bir özel hastanede ise 36 Türk Lirası tedavi ücreti ödüyorsunuz.

Hastane içinde bölümler arasında da tedavi ücretleri değişim göstermekte. Örneğin A sınıfı bir özel hastaneyi ele alalım. Genel Cerrahi bölümünde tedavi ücreti 53 Türk Lirası iken, Göz Hastalıkları bölümünde 43 Türk Lirası, Kadın Doğum bölümünde 58 Türk Lirası, Kardiyoloji bölümünde ise 65 Türk Lirasına kadar çıkıyor.

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişiler bu ücretlerin tamamını ödemekle yükümlü oluyor. Fakat kişinin SGK gibi bir kuruma bağlı olması bu yükten kurtarmakta. SGK ile anlaşmalı olan özel hastaneleri tercih eden kişi bu ücretlerin neredeyse yarısı gibi bir rakamı ödemekle kurtuluyor. Böylece en iyi özel hastanede bile 25 – 30 Türk Lirası gibi bir rakam ödeyerek gayet cüzi bir miktara muayene olmuş oluyorlar.

Ayrıca detaylı bilgi almak ve ilave ücret hesaplamak için SGK tarafından yayınlanan sistemi kullanabilirsiniz.

İlave Ücret Hesaplama 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir