Saman Nezlesi Nedir?

Saman Nezlesi Nedir?

Saman nezlesi tanımı yanlış isimlendirilmektedir. Çünkü saman bu olaya neden olmaz.Kızarık, akan, kaşınan burun ve göz, hapşırma, boğaz kaşıntısı,burun ve boğazda çok miktarda akıntıdan oluşmaktadır. Havayla solunan parçacıklara karşı gelişen alerji buna neden olmaktadır.

Yaz gribi ise bilinen gripten (virüs enfeksiyonları) farklıdır, gribin aksine saman nezlesi gibi havadaki parçacıklara karşı gelişen bir alerji. Saman nezlesi ve yaz gribi tıp dilinde alerjik rinit (burun iltihabı) olarak bilinen durum için kullanılan yaygın isimlerdir.

Her yıl çok sayıda insan alerjik rinite yakalanmaktadır. Bazıları çok hafif atlatırken bazıları için çok ağır geçmekte, işlerini engellemekte ve yaşam kalitesini bozmaktadır.

Alerjinin Nedenleri

Bir bitki veya hayvana ait bir parçacık vücuda girerse (gözü kaplayan zardan, burun veya boğazdan) bu istilayı önlemek amacıyla bağışıklık sistemine ait bir yanıt gelişir. Normal şartlar altında bu yararlı, doğal bir korunmadır. Bununla birlikte bazı kişiler bir takım maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermektedir. Bu maddelere alerjen, kişilere ise alerjik. Bu olay ailevi olarak görülme eğilimi göstermektedir. Alerjenler vücudu antikor yapmak üzere uyarırlar. Bunlar daha sonra alerjenlerle birleşerek, vücutta bu şekilde istenmeyen etkilere yol açan bazı kimyasal maddelerin salgılamasına neden olurlar. Histamin bunlar içinde en iyi bilinen kimyasal maddedir.

Bu madde burun zarlarının şişmesine, kaşıntıya, tahrişe ve aşın miktarda burun salgısı oluşmasına neden olur.

Hangi alerjenler rinit yapar?

Havada taşınabilecek kadar küçük ve hafif olan hayvan ve bitki proteinleri gözümüz burnumuz ve boğazımızdaki zarlar üzerinde birikirler. Polenler, mantar sporlan, hayvan tüyleri ve ev tozu bu parçacıkların en sık rastlananlardandır.

Hangi polenler sorun olur?

İlkbaharın erken dönemlerinde saman nezlesine polenler ya da çevrede sıklıkla rastlanan ağaçlar neden olmaktadır. İlkbaharın geç dönemlerinde ise polenler çayırlardan kaynaklanmaktadır. Renkli süs bitkileri nadir olarak alerjiye neden olmaktadır. Çünkü onların polenleri havayla taşınamayacak kadar ağırdır. Bu bitkilerin polenleri bir yerden bir yere böcekler tarafından taşınmaktadır (arılar, kelebekler). Bazı bitkiler ise ağustosun sonunda polen vermeye başlarlar. Bu eylül ayı boyunca devam eder. Kimi zaman ekim ayına kadar veya ilk soğuklara kadar polen verdiği olur.

Mantar nedir?

Mantarlar ekmeği küflendiren, meyvelerin bozulmasına neden olan küflerdir. Aynı zamanda kuru yapraklarda, çayırlarda, samanda, tohumlarda diğer bitki ve toprakta da bulunurlar. Soğuğa dirençli oldukları için alerji sorunu uzundur ve karın toprağı kapattığı dönemler dışında tüm bir yıl sporları havada bulunur. Ev içinde mantarlar ev bitkilerinde ve onların saksı toprağında yaşar. Bodrum katlan ve çamaşır odaları gibi nemli yerlerin yanı sıra peynirde ve mayalanmış içkilerde de bulunurlar.

Tüm yıl boyunca saman nezlesi nasıl değişir?

Alerjenler hayvan artıkları (kediler, köpekler, atlar, yün) kozmetik malzemeler, mantarlar, yiyecekler ve ev tozları da dahil olmak üzere bütün yıl boyunca ortamda bulunurlar. Ev tozu (ev tozu akarı), mobilyalardan dökülen selülozdan, mantardan, ev hayvanlarından dökülen artıklardan ve böcek parçalarından oluşan karmaşık bir yapıdır. Alerji kışın sıcak hava sistemlerinin açılmasıyla ev tozunun etkisi altında artmaktadır.

Alerji zararlı olabilir mi?

Alerjik kişilerin soğuk algınlığına, sinüs enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonlarına olan hassasiyetleri artmıştır. Bu hastalık onları alerjisi olmayan insanlardan daha fazla rahatsız edebilir. Hatta bazen daha ağır olarak bu kişilerde astım gelişebilir.

Siz ne yapabilirsiniz?

İdeal olarak alerjinizin oluştuğu yerden uzakta yaşamayı seçebilirsiniz. Örneğin sadece deniz havası soluyabileceğiniz bir yerde veya hiçbir şeyin yaşamayacağı kadar kuru bir iklimde yaşamanıza devam edebilirsiniz. Ne yazık ki bu ideal uygulama nadiren yapılabilir.

Ancak aşağıda sıralanan kendi kendinize yardım önerileri denemeye değerdir.

Çimleri keserken veya ev temizliği yaparken polen maskesi takın (birçok eczaneden temin edilebilir).

Isıtma ve havalandırma sistemlerindeki filtreleri aylık olarak değiştirin ya da bir hava temizleme aygıtı kullanmaya başlayın.

Polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde kapılan ve pencereleri kapalı tutun.

Evde bulunan bitki ve hayvanlardan uzak durun.

Kuş tüyü yastıklan, yün battaniye ve yün örtüleri pamuk veya sentetik maddeden yapılmış olanlarla değiştirin.

Gerekli olduğunda yeterince antihistaminik (alerji giderici) ve dekonjestan (bölgesel ödem çözücü) kullanın.

Yatağınızın baş tarafı yukarı kaldırılmış bir şekilde uyuyun.

Genel sağlık kurallarına uyun.

Her gün egzersiz yapın.

Sigarayı bırakın ve diğer hava kirliliğine neden olan şeylerden uzak durun.

Dengeli beslenin karbonhidratları azaltın.

Diyetinizi vitaminler ve özellikle de C vitaminiyle destekleyin.

Doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Kış aylarında iyi bir nemlendirici kullanın. Çünkü kuru ev içi havası birçok alerjik kişinin kötüleşmesine neden olmaktadır. Ancak nemlendiricide mantar üreme riskine de dikkat edin.

Doktorunuz sizin için ne yapabilir?

Kulak Burun Boğaz uzmanını tam bir kulak, burun, boğaz, baş ve boyun muayenesi yapacaktır. Dikkatli bir değerlendirme sonucunda doktorunuz şikayetlerinize herhangi bir enfeksiyonun ya da yapısal bir bozukluğun yol açıp açmadığına ve bunlara yönelik uygun tedaviye karar verecektir.

Allerji tedavisinde bir çok ilaçtan yararlanılmaktadır ve doktorunuz bunlar arasından size en uygun olanını seçecektir. Bunlar arasında antihistaminikler, , kromolin ve kortizonlu ilaçlar vardır. Şüphelenilen bir alerjinin tıbbi tedavisi aynı zamanda çevre kontrolü danışmalığını da kapsamaktadır.

Sonuç olarak detaylı bir hikaye ve iyi bir muayeneden sonra doktorunuz hangi maddeye karşı alerjiniz olduğunu saptamak için testler önerebilir. Solunum havasındaki alerjenlerin tek tedavisi özgül olarak o alerjene karşı antikor oluşturacak enjeksiyonlar yapmaktır. Bundan önce hassasiyetinizin gerçek nedeni bulunmalıdır.

Alerji araştırmaları ya kan ya da deri şeklindedir. Modern testler sadece hangi maddeye karşı alerjiniz olduğu değil bu alerjinin düzeyini de ortaya çıkmaktadır. Bu, eğer enjeksiyon gerekiyorsa başlanabilecek en yüksek dozla başlayarak tedaviye cevabı en kısa zamanda almamızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir