Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinusmus Nedir, Vajinismus Neden Olur, Vajinismus Tedavisi 

Vajinismus, cinsel ilişkiye izin vermeyecek şekilde hazne (vajen) kaslarında istem dışı kasılmasıdır. Her 100 kadından ikisinde bu soruna rastlanmaktadır. Cinsel ilişki ya çok ağrılı olur ya da hiç gerçekleşemez. Bazı kadınlarda haznenin muayene edilmesi sırasında bile narkoza (genel anesteziye) ihtiyaç duyulabilir. Ancak bazı hastalarda da hazne muayenesi yapılabilir.

Vajinismusun genellikle psikolojik ya da var olan bir bünyesel bir rahatsızlığa bağlı meydana geldiği ifade edilmektedir. Psikolojik nedenler arasında hastaların bilinç altında cinsellikle ilgili bir korkularının olduğu bilinmektedir.

Bu korkuların nedenleri

1.Yetişme çağındaki kızların cinsellik konusunda yanlış bilgilendirilmesi,

2.Cinsel taciz veya tecavüz,

3.Hamile kalma korkusu,

4.İlk ilişkiye girme korkusu ve ilk ilişkinin ağrılı olması,

5.Cinselliğin kadınlar için zarar verici olduğu düşüncesi,

6.Kızlık zarının yırtılması sırasında korkunç bir ağrı duyulacağının sanılması,

7.Vajinal enfeksiyonlar olabilir.

Bütün bu korkular, “suçluluk, ayıp” gibi düşünceler bilinç altına yerleşmekte ve bunlara bağlı olarak kadın ilişkiye gireceği sırada hazne kasları kasılmaktadır. Cinsel ilişki başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Vajinismus sorunu bünyesel bir hastalık sonucu da meydana gelebilir. Örneğin; haznede iltihap olması da cinsel ilişkinin çok ağrılı olmasına ve bu durumun da kasılmalara yol açmasına neden olabilir.

Vajinismus sorunu nasıl çözülür?

Vajinismus bir sağlık sorunudur. Bu nedenle, diğer sağlık sorunlarına yaklaşıldığı gibi yaklaşılmalıdır. Altta yatan bünyesel bir neden varsa bu rahatsızlık giderilmeye çalışılır. Diğer yandan eğer neden psikolojikse bu durumda da çözüm olasıdır. Vajinismusu olan her on kadından dokuzunun sorununa çözüm bulunduğu bilinmektedir. Vajinismus sorununun çözümü için eşlerin desteği ve katılımı çok önemlidir. Hastalığın nedeni çoğunlukla psikolojik kökenli olup tedavisi de bu yönde olmalıdır. Çiftlerin katıldığı profesyonel ruhsal yardım yaklaşımlarının oldukça başarılı olduğu ifade edilmektedir.

Cerrahi yöntem ya da ilaç tedavisi pek kullanılmamaktadır. Fakat kişide yalnızca vajinismus değil, bir başka ruhsal ya da fiziksel rahatsızlık da varsa ilaç tedavisi de uygulanabilir. Aslında son derece “doğal” ve yaşamın bir parçası olarak kabul edilmesi gereken “cinsellik” toplumda “tabu” olarak görülmekte ve buna bağlı olarak da kişiler bu süreçte kendilerini “stres” altında hissedebilmektedirler. Bu duyguların bir sonucu olarak da “vajinismus” sık görülen bir durum olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Vajinismus hastalarıyla sık karşılaşmamak için cinsel eğitim gerekmektedir. Anne ve babalar çocuklarını cinsellik konusunda doğru bir şekilde bilgilendirmeli, okullarda da çocuklara cinsellikle ilgili eğitimler verilmelidir. Bu yaklaşımlar, vajinismusun da içinde bulunduğu cinsellik ile ilgili sağlık sorunlarının gerilemesine katkıda bulunabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir