Yabancı Cisim Yutulması

Yabancı Cisim Yutulması

Yabancı Cisim Yutulması (Aspirasyonu ) Nedir?

Yabancı cisimler sindirim kanalında (yemek borusunda, mide çıkımında ve bağırsaklarda) takılıp tıkanıklığa neden olabilir. Soluk yollarına yabancı cisim kaçırılmasına yabancı cisim aspirasyonu denir. Küçük çocuklar yabancı cisimleri meraktan ağızlarına götürme eğilimindedirler. Bu nedenle küçük çocukların ulaşabilecekleri yerlerde küçük parçalı cisimler (boncuk, madeni para, pil, iğne, vb.) bulundurulmamalıdır. Çocukların yaşlarına uygun oyuncaklarla oynanması sağlanmalı, küçük çocukların oyuncakları küçük parçalar içermemelidir.

Yutulan yabancı cisimler yemek borusunu geçtikten sonra genellikle tıkanıklık ya da zedelenmeye yol açmadan çıkarılırlar. Yemek borusunda takılan yabancı cisimler yutma güçlüğü ve solunum sıkıntısına neden olabilir. Yemek borusunda takılan veya sindirim kanalında tıkanıklığa yaralanmaya ya da delinmeye neden olan cisimler acil girişim gerektirebilir.

Yaş:Her yaşta çocukta görülebilmekle birlikte en sık 1-3 yaşlarındaki çocuklarda görülür.

Cinsiyet:Erkek çocuklarda daha sık görülür.

Belirti ve Bulgular

Yutma güçlüğü, huzursuzluk, salya akıtma, öğürme, kusma, tükürükte kan, solunum sıkıntısı, karın ağrısı, ateş, kanlı dışkı yapma gibi belirtiler görülebilir.

Tanı

Tanıda direkt akciğer grafisi ve karın grafisi, baryumlu özofagus (yemek borusu) grafisi ve endoskopi kullanılır.

Tedavi

Endoskoskopi yardımıyla ya da cerrahi ile yabancı cismin çıkarılması gerekebilir.

Seyir

Nadiren yabancı cisimler sindirim kanalında zedelenmeye veya delinmelere yol açabilir. Yemek borusunda uzun süre kalan yabancı cisimler yemek borusunda delinme, yemek borusunun soluk borusuna açılması ve akciğer enfeksiyonuna neden olabilir. Yutulan yabancı cisimlerin çoğu girişim gerektirmeksizin çıkarılırlar.

 

1 Yorum

  1. sedat

    Bundan onbir sene önce eşim oya iğnesi yutmuş yanlışlıkla ve bir gün boyunca ligde ağrısı geçirmiş daha sonra duzelince doktora gitmemiş acaba bu durumda tehlikelisi varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir