Yenidoğan TSH Tarama Testi

Yenidoğan TSH Tarama Testi

Klinik kullanımı

Konjenital hipotiroidi taramasında kullanılır. Dünyada görülme sıklığının 1:3000-1:4000 oranında olduğu bildirilmektedir. Türkiye’de daha sıktır. Tarama yapılmaması halinde, yenidoğanlarda tedavi gecikebilmekte, mental ve fiziksel gelişme geriliği meydana gelmektedir. Tereddütteki durumlarda doğrudan serum TSH ölçümleri yapılmalıdır.

Örnek toplama özellikleri

Örnek doğumdan 3 gün sonra alınmalıdır. Yenidoğanlarda 15. güne kadar da neonatal TSH bakılabilir 15. günden sonrası için ise serumdan bakılmalıdır.Önce EDTA’lı veya heparinli tüpe alıp sonra karta uygulanması gibi yanlış uygulamalardan kaçınılmalıdır. Örnek alam kartındaki işaretli alana üstüste kan emdirilmemelidir (yalancı pozitifliklere yol açar), hem ön hemde arka yüzünden kan emdirilmemelidir, kanın kartın arka yüzeyine geçmesi gerekir. Kan gelmesi için topukta delinen kısım sıkılmamalıdır. Çıkan ilk damla gazlı bezle silinmelidir. İşaretli alanı dolduracak kadar kan gelmediyse topuk yeniden ve uygun şekilde delinmelidir.

Referans aralığı

0-20 mIu/L

Not : Numune alındıktan sonra kart oda ısısnda en az 3 saat, direk güneş ışığından koruyarak, yatay konumda, herhangi birşeyle temas etmeyecek şekilde, açıkta kurutulmalıdır. Kart kuruduktan sonra temiz zarfla laboratuara iletilmelidir (kurutma cihazı, lamba gibi cihazlar kullanılmamalıdır).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir