Ekzoftalmus (Egzoftalmus)

-->

() Nedir?

Ekzoftalmus; göz küresinin öne doğru () yer değiştirmesidir.

Risk faktörleri: Göz küresinin arkasında yerleşimli iyi ya da kötü huylu kitleler ekzoftalmusa neden olabilirler. Bu lezyonlar inflamatuar (yangıya bağlı), kistik, damar­sal ya da tümör kaynaklı olabilir. Her iki gözde ekzoftalmus görülmesi genellikle sis­temik (vücudu yaygın olarak tutan) bir has­talığın belirtisidir. Bu durum en sık Graves hastalığında görülür. tiroid bezinin tamamından tiroid hormonlarının aşırı miktarda salgılanmasıyla () oluşan bir bo­zukluktur. Genellikle 40 ile 50 yaşlarında daha sıktır. Kadınlarda daha sık olarak gö­rülür.

Belirti ve bulgular:

Hastaya yukarıdan ve yandan bakıldığı zaman göz küresinin öne yer değiştirdiği görülür. Kapakların gözü tamamen kapatabildiği durumlarda genel­de başka bir şikayete yol açmaz. Kapakla­rın gözü kapatamadığı durumlarda ise kor­nea tabakası zarar görebilir. Buna bağlı ola­rak gözlerde kızarıklık, yanma, batma gibi şikayetler oluşabilir. İleri durumlarda kor­nea tabakasında opaklaşma (matlaşma, ) ola­bilir ve körlüğe kadar gidebilir.

Tanı:

denilen öl­çüm ile tanı konur. Okunan değerlerin 20 mm’nin üzerinde olması ekzoftalmusa işa­ret eder. İki göz arasında 2 mm’nin üzerin­de bir fark bulunması mutlak değer ne olursa olsun şüphe ile karşılanmalıdır. Gra­ves hastalığını araştırmak amacıyla tiroid hormon testlerine (TSH) bakılmalıdır. Gözün bilgisayarlı tomografisi (BT) ve manyetik rezonans (MRG) incelemesi altta yatan hastalığın tespiti için kullanılabi­lir.

Tedavi:

Ekzoftalmusa neden olan hastalığa bağlı olarak tedavi değişir. Kitle varlığında cerrahi gerekmektedir. Graves hastalığında ileri derece ekzoftalmus durumunda siste­mik (tüm vücutta etki gösterecek şekilde) steroidler (kortizonlu ilaçlar), radyoterapi (ışın tedavisi), cerrahi tedavi uygulanabilir.

Bir önceki sağlık makalemiz Egzema Hastalığı Tedavisi sizler için ayrıca alerji testi, Atopik dermatit ve Atopik Egzema hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:hertel degerleri,hibertrioidi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*