Eritema Nodosum

-->

?

; yağ dokusu­nun iltihabıdır. Bu durum en sık cilt altı yağ dokusunu etkiler. Pannikülite bağlı genel­likle bacakların ön yüzlerinde oluşan du­yarlı (ağrılı) şişliklere denir.

Yaş: 20-30 yaş arası genç erişkinlerde daha sık görülür.

Cinsiyet: Kadınlardaki sıklığı daha fazladır.

Risk Faktörleri: Streptokokal bademcik il­tihabı, romatizmal ateş, tüberküloz, bazı bakteri ve mantar enfeksiyonları, Behçet hastalığı, iltihabi bağırsak hastalıkları (Chron, Ülseratif Kolit), sarkoidoz, bağ dokusu hastalıkları, gebelik, ilaçlar (doğum kontrol hapları ve bazı anti­biyotikler) olası nedenle­ri arasında yer alır. Ancak; eritema nodosumlu hastaların çoğunda altta yatan bir neden bulunamayabilir.

Belirti ve bulgular:

Genellikle diz altında, bacak ön yüzlerinde, daha az olarak da kol ve gövdede oluşan kızarık ve basmakla ağrılı şişlikler şeklindedir. Genellik­le ani başlar ve kendi kendine iyileşir. Ön­cesinde sıklıkla ateş, eklem ağrısı ve halsiz­lik gibi yakınmalar oluşabilir. 4-6 haftada iz bırakmadan iyileşir.

Tanı:

Özellikle bacak ön yüzlerinde, olduk­ça duyarlı, derin yerleşimli, kızarık sertlik­ler; ateş ve eklem ağrısı ile birlikte ise eri­tema nodosumu akla getirir. İltihabi du­rumlarla ilişkili olsa da sıklıkla altta yatan bir neden saptanamaz. Üst solunum yolu enfeksiyonu ve ilaç kullanma öyküsünün sorgulanması, fizik muayene sonucunda bazen kan ve idrar örneği, enfeksiyona yö­nelik vücut sıvılarının kültürü, akciğer fil­mi, tüberküloz için cilt testi (PPD) ve lezyondan doku örneği (biyopsi) alınması değerlendiren heki­min tercihine göre yapılabilir.

Tedavi:

Altta yatan bir hastalığa bağlı ise, hastalığa yönelik tedavi verilir. Ağrının gi­derilmesi önemlidir. Tedavide yatak istirahati ve bacakların yükseğe kaldırılması, ıs­lak kompres, aspirin veya benzeri steroid olmayan antiromatizmal ağrı kesiciler veri­lebilir. Ciddi ve tekrarlayıcı durumlarda di­ğer alternatif ajanların kullanımı gerekebi­lir.

Seyir:

Genellikle bir veya birkaç hafta sürer ve 1-2 ay içinde düzelir. Korunma için ne­den olabilecek faktörlerden kaçınılması önerilir.

Bir önceki sağlık makalemiz Eritema İnfeksiyozum sizler için ayrıca Beşinci hastalık, Beşinci hastalık belirtileri ve Beşinci hastalık döküntüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. Tani ve teshis tamam tsk.
    Ama sisliklerin gitmesi ve agri icin ne yapmaliyiz hangi ilaci alayim

  2. Neler iyi gelmiyo hangi besinler iyi gelmiuo yiyince kizariyo onuda söylerseniz iyi olur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*