Eritema Nodosum

Eritema Nodosum Nedir?

Pannikülit; yağ dokusu­nun iltihabıdır. Bu durum en sık cilt altı yağ dokusunu etkiler. Pannikülite bağlı genel­likle bacakların ön yüzlerinde oluşan du­yarlı (ağrılı) şişliklere eritema nodosum denir.

Yaş: 20-30 yaş arası genç erişkinlerde daha sık görülür.

Cinsiyet: Kadınlardaki sıklığı daha fazladır.

Risk Faktörleri: Streptokokal bademcik il­tihabı, romatizmal ateş, tüberküloz, bazı bakteri ve mantar enfeksiyonları, Behçet hastalığı, iltihabi bağırsak hastalıkları (Chron, Ülseratif Kolit), sarkoidoz, bağ dokusu hastalıkları, gebelik, ilaçlar (doğum kontrol hapları ve bazı anti­biyotikler) olası eritema nodozum nedenle­ri arasında yer alır. Ancak; eritema nodosumlu hastaların çoğunda altta yatan bir neden bulunamayabilir.

Belirti ve bulgular:

Genellikle diz altında, bacak ön yüzlerinde, daha az olarak da kol ve gövdede oluşan kızarık ve basmakla ağrılı şişlikler şeklindedir. Genellik­le ani başlar ve kendi kendine iyileşir. Ön­cesinde sıklıkla ateş, eklem ağrısı ve halsiz­lik gibi yakınmalar oluşabilir. 4-6 haftada iz bırakmadan iyileşir.

Tanı:

Özellikle bacak ön yüzlerinde, olduk­ça duyarlı, derin yerleşimli, kızarık sertlik­ler; ateş ve eklem ağrısı ile birlikte ise eri­tema nodosumu akla getirir. İltihabi du­rumlarla ilişkili olsa da sıklıkla altta yatan bir neden saptanamaz. Üst solunum yolu enfeksiyonu ve ilaç kullanma öyküsünün sorgulanması, fizik muayene sonucunda bazen kan ve idrar örneği, enfeksiyona yö­nelik vücut sıvılarının kültürü, akciğer fil­mi, tüberküloz için cilt testi (PPD) ve lezyondan doku örneği (biyopsi) alınması değerlendiren heki­min tercihine göre yapılabilir.

Tedavi:

Altta yatan bir hastalığa bağlı ise, hastalığa yönelik tedavi verilir. Ağrının gi­derilmesi önemlidir. Tedavide yatak istirahati ve bacakların yükseğe kaldırılması, ıs­lak kompres, aspirin veya benzeri steroid olmayan antiromatizmal ağrı kesiciler veri­lebilir. Ciddi ve tekrarlayıcı durumlarda di­ğer alternatif ajanların kullanımı gerekebi­lir.

Seyir:

Genellikle bir veya birkaç hafta sürer ve 1-2 ay içinde düzelir. Korunma için ne­den olabilecek faktörlerden kaçınılması önerilir.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Eritema Nodosum"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Emine
Ziyaretçi

Tani ve teshis tamam tsk.
Ama sisliklerin gitmesi ve agri icin ne yapmaliyiz hangi ilaci alayim

wpDiscuz