Nodül Ses Kısıklığı

-->

Nodüller üzerindeki küçük şişliklerdir.Genellikle simetrikiki taraflı olurlar. Ses tellerinin ön 1/3’ü ile arka 2/3’ünün birleşim yerinde ve serbest kenarlarında yer alırlar. Nodüllere şarkıcı nodülü ya da öpüşen nodüller adı da verilmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanır. Aşırı gerginlik ve agresif kişilik ile ilintilidir.
Vokalkord nodülleri genellikle sesin yanlış ve kötü kullanılmasına ve aşın zorlanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Profesyonel ses kullanıcılarında (ses sanatçısı, aktör, aktrist, öğretmen, politikacı gibi) sık görülürler. Ses kısıklığı, yorulma, çatallanma, boğukluk hissine neden olurlar.
Tanı: Kulak burun boğaz muayenesi, fıberoptik endoskopi veya stroboskopi ile konur.
Tedavi: Ses terapisi uygulanır. Olguların çoğunda ses terapisi ile hatalı ses kullanma alışkanlıklarının ortadan kaldırılması ve doğru tekniğin öğretilmesi ile nodüller zamanla geriler. Uzun süre tedavi edilmemiş ve ses terapisinden sonuç alınmayan nodüllerde cerrahi tedavi uygulanır.
Cerrahi tedavide, mikrolaringoskopi altında nodüller çıkarılır. Tüm nodüllerin tedavi edilmesine gerek yoktur. Özellikle rock müzik sanatçıların çoğunda mevcuttur ve bu kişiler nodülleri sayesinde para kazanmaktadır. Nodüller ortadan kalkarsa, bu sanatçıları ilgiyle dinleyen sevenleri, artık dinlemek istemeyeceklerdir. Opera, Türk sanat müziği sanatçıları için ise, , korkulu bir rüyadır ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Bir önceki sağlık makalemiz Normal Doğum Nedir? sizler için ayrıca doğum, doğum çeşitleri ve normal doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*