Vitiligo Tedavisi

-->

(ALA) Hastalığı Nedir? Vitiligo  Belirtileri ve Tedavisi:

Deride pigment (melanin) kaybı nedeniyle belli bir bölgede derinin rengini kaybederek düzensiz beyaz alanların ortaya çıkmasıdır.

Yaş:

Her yaşta başlayabilir. Ancak hastaların %50’sinde ilk şikayetler 20 yaşın altında başlamaktadır.

Cinsiyet: Her iki cinsiyeti eşit şekilde etkiler.

Risk Faktörleri:

Bazı hastalarda ailesel olarak görülebilir. Muhtemelen vitiligoya karşı yatkınlık genetik olarak kazanılan bir özelliktir.

Vitiligo otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemimizin hasta olduğumuz zaman mücadele edebilmek için geliştirdiği reaksiyonlara benzer şekilde kendi hücrelerine karşı reaksiyon gösterdiği durumlara adı verilmektedir. Emin olmamakla birlikte stres, deri travmaları ve güneş yanıkları vitiligoyu tetikleyebilir. Bazı kimyasal maddeler özellikle fenoller de deride renk açılmasına neden olabilirler.

Hastalıkta deriye rengini veren adını verdiğimiz hücrelere karşı gelişen reaksiyon nedeniyle bu hücreler kaybedilir ve deri renginde açılma ortaya çıkar. Vitiligo hastalarında diğer otoimmün hastalıklar; tiroid bezi hastalıkları, pernisiyöz anemi, alopesi areata, diyabetis mellitus da görülebilir.

Belirti ve Bulgular:

Vitiligo hastaları deride beyaz alanlar fark ederler. Bu alanlarda renk dışında deri tamamen doğaldır. Nadiren bazı hastalarda renk açılmasına hafif kaşıntı eşlik edebilir. Bu beyaz alanlar en çok eller, ayaklar, yüz, dudak, göz çevresi ve genital bölge gibi vücudun uç kısımlarında veya güneş gören bölgelerde belirgindir.

Vitiligo değişik biçimlerde görülebilir:

Sıklıkla, bir veya birkaç alanı içerebilir (fokal); vücudun sadece bir tarafına sınırlı kalabilir (segmental); bazen de vücudun her iki tarafında da dağınık ve yaygın olarak görülebilir (jeneralize). Derideki şikayetlere ek olarak bir çok hastada saçta, kirpik ve kaşlarda da beyazlaşma ortaya çıkabilir.

Tanı:

Klinik bulgular çoğunlukla yeterlidir. Nadiren deri biyopsisi tanı için gerekebilir.

Tedavi:

mümkün ancak zor bir hastalıktır. Genellikle bir tedavinin sonuçlarını görmek için 6 ay ile bir yıl gereklidir. Tedavi ile renkteki düzelme %100 olamayabilir. Değişik tedavilere hastaların yanıtları farklılık gösterir. Zaman içerisinde bir tedaviden diğerine geçmek gerekebilir. Vilitigonun tedavisi konusunda çalışmalar halen devam etmekte olup, değişik olasılıklar ortaya çıkmaktadır. En çok önerilen tedaviler kortizonlu kremler ve tedavisi (psoralen+Ultraviyole A) dir. Bunun yanı sıra darband UVB (Ultraviyole B), excimer lazer, psödokatalaz krem, immünmodülatör ilaçlar, cerrahi tedaviler diğer yöntemler olabilmektedir..

Vitiligo hastaları özellikle güneşten etkin bir şekilde korunmalıdırlar. Beyaz alanlar pigment içermediğinden bu bölgelerde güneş yanıkları kolaylıkla oluşabilir. Aynca güneş yanıklan vitiligonun artmasına neden olabilir.

Seyir:

Farklılık göstermektedir. Beyaz alanlar yıllarca belli bir bölgede değişmeksizin kalabilirler. Şikayetlerde ilerleme var ise de genellikle çok yavaş seyirlidir. Birkaç yıl aralıklarla yeni alanlar ortaya çıkar. Tedaviler ilerleyen, giderek büyüyen alanların büyümesini engelleyebilir. Ancak bazı hastalarda hiç tedavisiz de düzelme olabilir.

 

Bir önceki sağlık makalemiz Vitamin ve Mineral Eksikliği sizler için ayrıca A vitamini eksikliği, A vitamini eksikliği belirtileri ve A vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:yavas ilerleyen vitiligo

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*