Kıl dönmesi (Pilonidal Hastalık – Pilonidal sinüs)

Kıl dönmesi  (Pilonidal Hastalık – Pilonidal sinüs)

Halk arasında kıl dönmesi diye bilinen pilonidal hastalık, cilt ve cilt altında kıl veya kıl demetleri barındıran kanal veya abse oluşumudur. En sık kuyruk sokumunda her iki kalça çizgisi üzerinde, anüsten 5cm yukarıda yerleşir. Daha az sıklıkla koltuk altlarında, parmak aralarında ve kasıklarda yerleşebilir.

Kıl dönmesi Neden Olur

Eskiden gelen tartışma söz konusudur. Doğmalık veya kazanılmış bir bozukluk olduğu söylenir. Çoğu büyümemiş kıllara bağlı olduğuna inanır. Ancak son zamanlarda bunun özellikle kıllı insanlarda dönen kılların deriyi delerek deri altına girmesiyle oluştuğuna inanılmaktadır. En fazla 20-30 yaşlarında ve erkeklerde görülür. Çoğunlukla her iki kalça arası çizgi üzerinde ve orta hatta yerleşen bir veya daha fazla ağız ile sinüs dışarı açılır. Cilt altında genellikle kıl demetleri ihtiva eden kistik parçası vardır. Hastaların şikayetleri sıklıkla cerahatli veya kanlı akıntı, ağrı ve şişlik olabilir. Apse tedavi edilse bile hastaların şikayetleri müzmin olarak genelde devam eder.

Tanı

Tanının konulması sorun yaratmaz. Karakteristik bir görünümü ve dışa açılan ağızdan olan akıntı ve kılların görülmesi tanıyı koydurur, nadiren perianal fistül ile karışabilir. Bu nedenle bazen ayırıcı tanı için anal muayene gerekebilir.

Tedavi

Sıklıkla apseleşme söz konusu ise apsenin boşaltılması ve iltihabi hadisenin yatıştırılması uygun olur. Bu şekilde kesin tedavi nadirdir, sıklıkla hadise müzminleşir, cerahatli veya kanlı akıntıya neden olarak şikayetler devam eder. Bazıları kılları temizleyip sinüsü kürete eder veya sklerozan madde ile tedavi etmeye çalışır, ancak kesin çözüm değildir. Bu şekilde kılların tamamen temizlenmesi zordur, çünkü kıllar kanal içinde serbest uzanmazlar, bir iğne gibi doku içine ilerlerler. Bu nedenle kılla dolu kistik yapının cerrahi olarak ortadan kaldırılması gerekir. Ehil ellerde sonuçlar iyidir. Ameliyat sonrası hastalığın tekrarlamaması için uzun bir süre 10-15 günde bir bu bölgenin kıllardan arındırılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir