Perianal Apse

-->

Perianal apseler anüs içindeki küçük bezlerin bakteriyel enfeksiyonlarıdır. İnflamatuvar bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı), yabancı cisimler, kanserler, doğum sonrası derin perine yırtıkları, AİDS hastalığına ikincil perianal apseler gelişebilir.

Belirtiler:

Apse hastalarda anüs çevresinde duyarlılık, şişlik ve ağrıya neden olur. Bu belirtilerin yanısıra hastalar ateş, titreme ve genel yorgunluktan şikayet ederler. Apsenin delinmesi ve cerahatin akması sonrası hastaların şikayetleri geçer.

Tanı:

Anüs çevresinde kızarıklık ve ağrılı bir şişlik görülmesi tanıyı koydurur.

Tedavi:

Apsenin tek ve en etkin tedavisi şişlik olan bölgenin üzerinden bir kesi yapılarak cerahatin boşaltılmasıdır. Küçük apseler lokal anestezi ile boşaltılabilirler, ancak derin ve büyük apselerde ve bağışıklık sisteminde bozukluk olan hastalarda genel anestezi gerekebilir. Antibiyotik tedavisinin bu apselerde tek başlarına tedavide yeterli olmaları beklenmemelidir. Cerrahi tedavinin alternatifi değillerdir. Ancak cerrahi olarak apsenin boşaltılması ile birilikte verilmelidirler.

Bir önceki sağlık makalemiz Peptik Ülser (Mide Kanaması) sizler için ayrıca gastrit ülser tedavisi, peptik ülser ve Peptik ülser belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*