Galaktore Sebepleri

-->

, Belirtileri ve Tedavisi ?

 

Erkekte veya emzirmeyen kadında memede süt üretilmesi ve bu sütün meme ucundan dışarıya akmasına denir. Her iki cinste de galaktorenin en sık nedeni hipofiz bezinde (beyinde bir bölge) salgılayan bir tümördür (). Prolaktinin aşırı üretimi ve galaktore bazı ilaçların etkisiyle de oluşabilir. Bu ilaçlardan bazıları fenotiazinler, metil dopa, opiyatlar dır. bezinin az çalışması da prolaktin artışına neden olabilir.

Meme başından süt gelmesi dışında kadınlarda adet düzensizlikleri de görülebilir. Kadınlar ayrıca sıcak basması, vajinal kuruluktan şikayet edebilirler. Erkeklerde ise prolaktinomaya bağlı cinsel istek ve işlevlerde azalma görülebilir. Yüksek prolaktin düzeyleri hem erkekte hem de kadında kısırlığa neden olabilir. Ayrıca hipofiz bezindeki tümörün görme sinirlerine yapacağı bası görme alanlarında kayba neden olabilir.

 

Tanı:

Kan prolaktin düzeyine bakılmalı ve yüksekse muhtemel prolaktinomayı görüntülemek için bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanılmalıdır. Tümör küçükse görüntülemek mümkün olmayabilir.

 

Tedavi:

Prolaktin yapımını baskılayan bir madde olan i arttıracak ilaçlar kullanılır (bromokriptin, kabergolin). Bu ilaçlar tümörü yok etmezler ve kullanıldıktan müddetçe etkilidirler. Eğer hipofiz tümörü büyükse cerrahi tedavi önerilebilir.

 

Bir önceki sağlık makalemiz Guatr Hastalığı Nedir? sizler için ayrıca basit guatr, basit guatr belirtileri ve dış guatr hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:galaktore,sanal prolaktin yukselmesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*