Metastaz Nedir?

Metastaz Nedir?

Metastaz Nedir?

Kötü huylu (malign) kanserlerin başlangıç yerinden vücudun başka alanlarına sıçramasına metastaz denir. Kanser hücrelerinin kan damarları içinde kan yoluyla ve/veya lenf kanalları yoluyla lenf bezlerine yayılma özelliği vardır. Kanser hücresi kan içinde teorik olarak vücudun her yerine ulaşabilir. Her kanser tipinin kendine özgü bir yayılım şekli vardır.

Belirti ve Bulgular

Yayılımın erken dönemlerinde hiçbir belirti olmayabilir. Ancak yayılım ne kadar çok ilerlerse hastada o kadar çok belirti ve bulgu ortaya çıkar. Örneğin; akciğere yayılım nedeniyle öksürük, nefes darlığı, karaciğere yayılım nedeniyle karın ağrısı, sanlık, beyine yayılım nedeniyle baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, havale geçirme, koma durumu, kemiğe yayılım nedeni ile kemik ağrıları görülebilir.

Tedavi

Kanserin başlangıç yeri dışında, farklı doku ve organlarda saptanması ileri evrede olduğunu gösterir. Her hastada bu durum hasta ve hastalığa özgü olarak dikkatlice incelenir.

Hastaya kanserin tipine, yayılma yeri ve derecesine bağlı olarak; cerrahi, radyoterapi (ışın tedavisi), kemoterapi (ilaç tedavisi), biyolojik tedaviler veya hormon tedavileri uygulanabilir. Altta yatan kanserin tedavisinin yanı sıra; kemiğe yayılmış ve ağrıya neden olan bir kanserde uygun ağrı kesici tedavi verilmesi gibi kanserin yayılımı nedeni ile ortaya çıkan problemler de tedavi edilmeye çalışılır.

Yine hastanın durumuna ve kanserin tipi ve yaygınlık derecesine bağlı olarak, bazı durumlarda sadece destek tedavileri verilebilir. Kanser tanı ve tedavisinin mutlaka alanlarında uzmanlaşmış onkoloji uzmanları tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir